1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)
15.07.2009r.
Irański samolot pasażerki Tupolew rozbił się w północnozachodniej części kraju w pobliżu miasta Qazvin. Agencja Reutersa donosi, że prawdopodobnie w katastrofie śmierć poniosło 168 osób. Samolot wystartował z międzynarodowego lotniska im. Imama Chomeiniego w Teheranie, leciał do stolicy Erewania - stolicy Armenii.

Lot nr 7908 lini lotniczych Caspain okazał się ostatnim lotem dla 168 osób, w tym 15 członków załogi. Tupolev rozbił się zaledwie 16 minut po starcie. Wg irańskich mediów wszystkie osoby znajdujace się na pokładzie maszyny, nie żyją. Samolot rozbił się na niezabudowanym terenie, dzięki czemu nie ma więcej ofiar katastrofy. Jest doszczętnie zniszczony. Jego szczątki rozrzucone są w promieniu około 200 metrów. Po wybuchu powstał krater o głębokości okolo 10 metrów. Maszyna rozbiła się około 11.33 czasu lokalnego (godz. 9.03 czasu polskiego). Do katastrofy doszło w pobliżu miasta Kazwin (około 165 kilometrów na północny zachód od Teheranu).
Wg irańskich źrodeł samolot w locie miał problemy techniczne, dlatego też pilot był zmuszony do awaryjnego lądowania. Jednak prawdopodobnie na pokładzie to już w czasie lotu wybuchł pożar, potem samolot uderzył w ziemię i eksplodował. Maszyna miała 22 lata.
Nadal nieznane są przyczyny wypadku. Trwają bowiem poszukiwania czarnej skrzynki.
Według Irańskiej Organizacji Lotniczej Reza Jafarzadeh samolot był w 100 proc. sprawny i nikt nie zgłaszał żadnych usterek.

Większość spośród pasażerów to obytwatele Armenii oraz Gruzji. Na szczęście według informacji polskich placówek dyplomatycznych na pokładzie nie było Polaków.

Caspian Airlines to rosyjsko-irańska firma założona w 1993 roku. Wypadki lotnicze w Iranie nie są rzadkością. Jednak samoloty ich floty są systematycznie badane pod kątem technicznym. USA odmawia serwisowanie irańskich Boeingów i eksportu do nich części, dlategoteż Caspian Airlines używają rosyjskich maszyn, na które amerykańskie sankcje nie mają wpływu.
To druga co do wielkości katastrofa lotnicza w Iranie. Największą katastrofą lotniczą w Iranie był wypadek wojskowego Iliuszyna w 2003 r., gdy zginęło 275 ludzi. W lutym 2006 roku podczas lądowania w Teheranie rozbił się Tu 154 zabijając 29 ze 148 znajdujących się na pokładzie osob. W 2002 roku w górach na zachodzie Iranu rozbił się Tu - katastrofa pochłonęła wówczas 199 osób.Tupolev Tu-154 należący do Polskiej Floty Rządowej/fot-Jacek Grześkowiak

MP JW