1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

 Wizz Air Hungary, spółka zależna najszybciej rozwijającej się i najbardziej zielonej linii lotniczej w Europie 

ogłosiła, że jako pierwszej tego typu linii lotniczej w Europie, od 1 sierpnia 2020 roku jej właściwym organem odpowiedzialnym za nadzór bezpieczeństwa jest EASA (Europejska Agencja Bezpieczeństwa Lotniczego). Węgry jako państwo członkowskie będzie nadal określane jako “Państwo Operatora” w odniesieniu do certyfikatu przewoźnika lotniczego.

Rozporządzenie (UE) 2018/1139 wprowadziło w 2018 roku możliwość dla organizacji, takich jak Wizz Air, działających w więcej niż jednym kraju UE, zwrócenia się do EASA o objęcie nadzoru nad bezpieczeństwem i certyfikację.

Ta zmiana wykonawcza wspiera międzynarodowy rozwój grupy Wizz Air, która obsługuje flotę 126 najnowocześniejszych samolotów z rodziny Airbus A320 latających do 46 krajów łącząc ponad 160 miast. Nadzór EASA umożliwia liniom wzmocnienie współpracy z krajowymi organami lotnictwa cywilnego na obecnych i przyszłych rynkach. Wizz Air Hungary będzie nadal latać pod węgierską flagą, a Węgierski Urząd Lotnictwa Cywilnego wciąż sprawuje kontrolę regulacyjną nad licencjami przewoźnika i zezwoleniami na trasy.

Wdrożenie dodatkowych procedur w zakresie higieny to wyraz troski linii o bezpieczeństwo i zdrowie pasażerów oraz załogi. Należy pamiętać o konieczności podróżowania w maseczce -  jest to obowiązek załogi oraz pasażerów. Ponadto członkowie załogi są zobowiązani do noszenia rękawiczek. Samoloty Wizz Air są regularnie poddawane procesowi zamgławiania kabiny z wykorzystaniem preparatów antywirusowych, a także  - przestrzegając rygorystycznego dziennego harmonogramu czyszczenia – wszystkie samoloty linii przechodzą nocną dezynfekcję również przy użyciu środków zwalczających wirusy. Załoga rozdaje pasażerom chusteczki dezynfekujące podczas wchodzenia na pokład; magazyny pokładowe zostały usunięte z kieszeni foteli. Pasażerowie są proszeni o dokonywanie w miarę możliwości płatności zbliżeniowych podczas zakupów na pokładzie. Należy zachować dystans fizyczny zgodnie z wytycznymi władz lokalnych oraz wykupować dodatkowe usługi online (m.in. bagaż rejestrowany, WIZZ Priority, usługa fast track), aby zminimalizować kontakt fizyczny na lotnisku.

Materiał video podsumowujący i objaśniający nowe zasady można obejrzeć tu: film

 

József Váradi, prezes Wizz Air, powiedział: - Z przyjemnością ogłaszam, że Węgry to pierwsze państwo członkowskie, które wprowadziło innowacje w europejskich przepisach dotyczących linii lotniczych, a Wizz Air Hungary jest pierwszą linią lotniczą, której europejskim organem nadzorującym certyfikat przewoźnika (AOC) jest EASA. Ten przełomowy model regulacyjny między węgierskimi i europejskimi władzami stanowi podstawę ambicji rozwoju Wizz Air i dostarcza wiele nowych możliwości w zakresie wprowadzania innowacji w branży, tak jak to miało miejsce w ciągu ostatnich 16 lat.

Patrick Ky, dyrektor wykonawczy EASA, powiedział: - Cieszymy się z obecności tak młodej i dynamicznej linii lotniczej jako pierwszego operatora pod nadzorem EASA. Certyfikat operacyjny UE jest odpowiedni dla linii lotniczych, takich jak Wizz Air, które mają wiele baz operacyjnych w różnych krajach członkowskich EASA. Jako centralny organ odpowiedzialny za operacje Wizz Air, EASA zapewni uznany na szczeblu międzynarodowym wysoki standard nadzoru nad linią.

Żródło: WizzAir