1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

Na polskim rynku przewozów lotniczych dominują obecnie trzy firmy – krajowy przewoźnik LOT oraz tanie linie lotnicze Ryanair i Wizz Air, które mają łącznie

75% udziału w rynku[i]. Tanie linie, ze względu na ceny i częstotliwość połączeń, są naturalnym wyborem dla milionów Polaków planujących podróże na krótkich dystansach, tj. odwiedziny bliskich w UK czy Irlandii, wyjazdy weekendowe w miejsca atrakcyjne turystycznie czy dojazdy do pracy.

Udział tanich linii w rynku

Choć Polacy korzystają z ofert różnych tanich przewoźników, poza gigantami takimi jak Ryanair i Wizz Air, na rynku liczą się jeszcze easyJet i Norwegian. Ich wpływ jest jednak ograniczony, bo udział każdego z tych przewoźników wnosi poniżej 2%. Tanie linie wygrywają z narodowym przewoźnikiem PLL LOT nie tylko ceną. Są popularniejsze również dlatego, że oferują większą częstotliwość lotów w najpopularniejszych kierunkach – większość ich tras to loty krótkodystansowe: krajowe i europejskie.

 

Gdzie latamy tanimi liniami?

Każda z 10 najpopularniejszych tras tanich linii lotniczych prowadzi z Polski do kraju, gdzie mieszka lub pracuje wielu naszych rodaków. Najpopularniejszym celem podróży jest Wielka Brytania (lotniska Luton, Stansted i Gatwick). W pierwszej dziesiątce znajdują się także Dortmund i Sztokholm. Niedaleko za nimi pozostają Oslo i Dublin. Jedyne loty turystyczne to połączenia Ryanair do Rzymu Ciampino i Wizz Air do Rzymu Fiumicino.

10 najpopularniejszych kierunków tanich linii z Polski w 2019 r.[ii]

Linia lotnicza

Wylot z

Przylot do

Kraj

Liczba lotów

Wizz Air

Warszawa Chopin

Luton

UK

1188

Ryanair

Warszawa Modlin

London Stansted

UK

1119

Ryanair

Kraków

London Stansted

UK

1024

Wizz Air

Katowice

Luton

UK

911

Wizz Air

Katowice

Dortmund

Niemcy

850

Wizz Air

Gdańsk

Luton

UK

845

Wizz Air

Gdańsk

Sztokholm

Szwecja

644

Ryanair

Wrocław

London Stansted

UK

612

Ryanair

Gdańsk

London Stansted

UK

603

easyJet

Kraków

London Gatwick

UK

541

Według danych GIVT, najwięcej pasażerów linii Ryanair lata z Krakowa i Warszawy Modlin (31 %), a dla Wizz Air najważniejsze porty wylotu to Gdańsk (28%) i Warszawa Chopin (27%). Dla Ryanair najpopularniejszym kierunkiem jest Wielka Brytania, a dla Wizz Air Norwegia (29%). Dla easyJet najważniejszym portem jest Kraków (stamtąd odbywa się 80% lotów tej linii), a najpopularniejszym kierunkiem UK (50%). Najwięcej samolotów linii Norwegian startuje z Krakowa (63%), a ląduje w Norwegii (64%).

                 

 

Popularność a zakłócenia

Tanie linie lotnicze pozostają na czele z wydajnością na czas. Liczba zakłóconych lotów na polskim niebie operowanych przez Ryanair, Wizzair czy Norwegian w 2019 r[iii] spadała. Liderem pod względem zakłóceń (termin oznacza opóźnione lub odwołane loty) pozostaje LOT, który w minionym roku odwołał 658 lotów. Choć oznacza to spadek blisko o połowę względem 2018 roku, to szacunki są zatrważające – 1200 odwołanych i 650 opóźnionych o ponad 3 godziny lotów oznacza ponad 200 000 pasażerów (4000 w tygodniu), którzy utknęli na polskich lotniskach.

Liczba zakłóconych lotów:

- Ponad połowa Polaków nie wie, że przysługuje im prawo do odszkodowania w przypadku odwołanego bądź opóźnionego o minimum 3 godziny lotu, lub także gdy linia lotnicza odmówi wejścia na pokład ze względu na nadkomplet pasażerów. Natomiast z tych, którzy zetknęli się z tematem odszkodowań za loty, tylko nieliczni potrafią wskazać, że maksymalna kwota, o którą mogą się ubiegać to aż 600 € – komentuje Damian Zozula, Chief Commercial Officer, Marketing w GIVT.

Wysokość odszkodowania zależy od odległości lotu i destynacji:

Długość lotu i destynacje

Opóźniony lub odwołany lot

Odmowa wejścia na pokład

Loty do 1,500 km

250 €

250 €

Wszystkie loty wewnątrz UE powyżej 1,500 km

400 €

400 €

Wszystkie loty pomiędzy 1,500 km – 3,500 km

400 €

400 €

Wszystkie pozostałe loty powyżej 3,500 km

600 €

600 €

O odszkodowanie pasażer może się starać w przypadku zakłóconego (opóźnionego powyżej 3 godzin lub odwołanego poniżej 14 dni od daty wylotu) połączenia, a także odmowy wejścia na pokład spowodowanej przepełnieniem samolotu (tzw. overbooking). W celu zgłoszenia roszczenia, pasażer powinien zgromadzić następujące informacje: datę i numer lotu, nazwę linii, lotnisko wylotu i przylotu, i dokumenty: kartę pokładową, potwierdzenie rezerwacji lub bilet elektroniczny.

W trosce o prawa pasażerów, firma GIVT zajmująca się uzyskiwaniem odszkodowań za opóźnione lub odwołane loty, a także w przypadku odmowy wejścia na pokład, uruchomiła nową sekcję serwisu givt.com – Airlines & Airports, która ułatwi podróżującym ubieganie się o należne rekompensaty od linii lotniczych. Sekcja ta pozwoli użytkownikowi łatwo znaleźć opóźnione lub odwołane loty według lotnisk i linii lotniczych. Na poszczególnych podstronach znajdują się wszystkie zakłócone połączenia lotnicze z, do i wewnątrz Unii Europejskiej z ostatnich 30 dni. Dane aktualizowane są codziennie i obejmują niemal 100 europejskich lotnisk i linii lotniczych.

 

 

 

O GIVT

Uzyskujemy odszkodowania od linii lotniczych za opóźnione lub odwołane loty oraz w przypadku odmowy wejścia na pokład. Działamy szybko, sprawnie, według zasad. By ułatwić pasażerom uzyskanie rekompensaty, stawiamy na zaplecze technologiczne, inwestujemy w systemy automatyzacji zadań, Machine Learning i zaawansowane Big Data. GIVT tworzą doświadczeni eksperci z branż: lotniczej, finansowej, nowoczesnych technologii, konsultingowej, digital marketingu i usług prawnych.

 

[i] Według wewnętrznych danych GIVT i dostępnych informacji rynkowych

[ii] Bazując na wewnętrznych danych GIVT

[iii] https://twoje-miasto.pl/art-turystyka/givt-sky-ranking-–-pll-i119587

 

Żródło: GIVT