1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

Ceny biletów lotniczych w tanich liniach są korzystne ze względu na liczne ograniczenia i oszczędności. Brak darmowych

posiłków czy napojów, mniej osób wchodzących w skład personelu pokładowego, gęstsze rozmieszczenie siedzeń, by pomieścić jak najwięcej pasażerów. Nie zawsze jednak trzeba iść na kompromis i rezygnować z wygody - poniżej przedstawiamy 10 rad, jak przetrwać lot tanimi liniami i uczynić go komfortowym.

  1. Wybierz najlepsze miejsce w samolocie

Ile razy zdarzyło Ci się lecieć samolotem w niewygodnej pozycji i ograniczonym miejscem na nogi bez perspektywy na jakąkolwiek zmianę warunków podróży przez najbliższe kilka godzin? Poziom komfortu różni się w zależności od ich położenia, dlatego jeśli to możliwe, wybierz miejsce w samolocie już podczas rezerwacji lotu. Im więcej przestrzeni na nogi, tym wygodniej. Niestety, takich miejsc w ofercie tanich linii jest bardzo mało. Najczęściej są one zlokalizowane w pierwszym rzędzie oraz przy wyjściu awaryjnym. O ile niosą za sobą korzyść w postaci możliwości rozprostowania nóg, to ich wadą jest brak możliwości przechowania bagażu na podłodze podczas startu i lądowania. Miejsca przy wyjściach awaryjnych z kolei wymagają od pasażerów dobrej znajomości języka angielskiego, by w przypadku ewentualnej ewakuacji byli w stanie pomóc załodze.

  1. Spakuj się mądrze

Niby prosta rzecz – spakować się do walizki. Należy jednak pamiętać, by wszystkie niezbędne podczas podróży rzeczy (książka, woda, kosmetyki) umieścić w torbie, którą można przechowywać podczas lotu pod siedzeniem. To pozwoli uniknąć częstego wychodzenia i siłowania się z walizką nad głową współpasażera.

  1. Zabierz kosmetyki

Najlepszym sposobem, by zachować świeżość podczas podróży, jest spakowanie do bagażu podróżnego kosmetyków takich jak krem nawilżający, balsam do ust, chusteczki do twarzy czy woda termalna w spreju. Warto również zabrać ze sobą krople do oczu, które pomogą utrzymać odpowiednie nawilżenie spojówek. Wszystkie kosmetyki można zapakować w butelki podróżne o objętości do 100 ml. Łącznie można zabrać 1 litr płynów. Zasady te dotyczą również wody, chyba, że została kupiona już po przejściu przez kontrolę bezpieczeństwa.

  1. Ubierz się warstwowo

Wygoda to podstawa. Trudno przewidzieć, jaka temperatura będzie panować w samolocie. Z tego powodu najlepiej ubrać się warstwowo - w odzież, którą łatwo można zdjąć, a także która jest miękka i oddychająca, np. bawełniana koszulka i bluza. Należy unikać ubrań wełnianych, obcisłych, z drapiącymi metkami.

  1. Zabierz ze sobą poduszkę, opaskę na oczy i koc

Warto zabrać ze sobą cienki koc, ze względu na potencjalny chłód, jaki może panować w samolocie. Poduszka (zwłaszcza nadmuchiwana) i opaska na oczy zajmują mało miejsca w bagażu, natomiast są bardzo przydatne. Pozwalają wygodnie oprzeć kark o siedzenie i ułatwić sen, przez co lot minie szybciej.

  1. Zaopatrz się w zatyczki do uszu i/lub słuchawki

Jeśli marzy Ci się prawdziwy odpoczynek podczas lotu, koniecznie spakuj do podręcznej torby zatyczki do uszu i/lub słuchawki. Ułatwią odcięcie się od samolotowego hałasu, a w zestawie z poduszką i opaską na oczy ograniczą dopływ bodźców. Gdy puścisz do tego nasz mix piosenek na Spotify, podróż upłynie na relaksującej drzemce.

  1. Przygotuj przekąski na podróż

Żadne linie nie zabraniają spakowania do bagażu podręcznego żywności, zatem przygotuj sobie drobne przekąski, by nie głodować podczas lotu ani nie kupować na pokładzie niezdrowych przekąsek o zawyżonych cenach. Warto zabrać ze sobą orzechy, gorzką czekoladę czy suszone owoce. Miej jednak na uwadze istniejące ograniczenia dotyczące przewozu płynów oraz przepisy celne, obowiązujące przy przewozie żywności z krajów spoza Unii Europejskiej do państw członkowskich.

  1. Nie zapomnij o książce lub filmach

Lecąc zwłaszcza w dalszą podróż, warto zabrać ze sobą książkę i multimedia, które urozmaicą czas na pokładzie. W przypadku muzyki, filmów i seriali, dobrze mieć przy sobie słuchawki, by nie przeszkadzać innym pasażerom.

  1. Unieś nogi, by mniej się męczyły

Jeśli miejsce siedzące uniemożliwia Ci wyprostowanie nóg, spróbuj je unieść. To poprawia krążenie i zmniejsza ryzyko wystąpienia obrzęku i bólu stawów. Można także zaopatrzyć się w nadmuchiwany podnóżek, który polepszy pozycję w samolocie.

  1. Nawadniaj się

Butelka wody w bagażu podręcznym pozwoli pozostać nawodnionym przez całą podróż bez konieczności korzystania z usługi gastronomicznej pokładu. Recyrkulacja powietrza w samolocie znana jest z dwóch rzeczy: charakterystycznego zapachu i suchości, dlatego tak istotne jest picie płynów.

Istnieje jeszcze jedna wskazówka, która pozwoli znieść lot w spokoju. Jest nią podstawowa wiedza z zakresu praw pasażera i należnych odszkodowań, w przypadku opóźnionego, odwołanego lotu, lub w przypadku odmowy wejścia na okład z powodu przepełnienia (overbookingu). Eksperci z GIVT pomagają pasażerom, udostępniając im Kalkulator Odszkodowania. Dzięki niemu można łatwo wyliczyć wartość przysługującej rekompensaty.

O GIVT

Uzyskujemy odszkodowania od linii lotniczych za opóźnione lub odwołane loty oraz w przypadku odmowy wejścia na pokład. Działamy szybko, sprawnie, według zasad. By ułatwić pasażerom uzyskanie rekompensaty, stawiamy na zaplecze technologiczne, inwestujemy w systemy automatyzacji zadań, Machine Learning i zaawansowane Big Data. GIVT tworzą doświadczeni eksperci z branż: lotniczej, finansowej, nowoczesnych technologii, konsultingowej, digital marketingu i usług prawnych.

Żródło: GIVT