1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

Wizz Air, najbardziej zielona linia lotnicza w Europie i największy niskokosztowy przewoźnik w Europie Środkowo-Wschodniej wzywa regularne linie lotnicze do zaprzestania lotów z pustymi miejscami w klasie biznes w przypadku połączeń trwających poniżej pięciu godzin.

Klasa biznes powinna być zakazana na wszystkich lotach krótkodystansowych, gdyż pasażerowie podróżujący w ten sposób odpowiadają za dwukrotnie większy ślad węglowy w porównaniu z pasażerem klasy ekonomicznej. Przemysł (lotniczy? Branża lotnicza?) odpowiada za funkcjonowanie tak nieefektywnego i archaicznego modelu. Zmiana sposobu myślenia o tym powinna odbyć się już dawno temu. Wizz Air wzywa inne linie lotnicze, aby zobowiązały się do całkowitej rezygnacji z podróży w klasie biznes na każdym locie trwającym poniżej pięciu godzin. Staromodny model podróży już się skończył, podobnie jak klasa biznes.

Flota samolotów z mniejszym śladem środowiskowym

 

Wizz Air obecnie generuje najniższy poziom emisji CO2 przypadający na pasażera wśród wszystkich linii lotniczych i wyniósł 56,8 gr/pasażer/km w październiku 2019 roku. Ultra-niskokosztowy model biznesowy WIZZ opiera się na wysokim współczynniku obłożenia (95% w H12020) i odpowiednio ścisłym rozkładzie kabiny pasażerskiej, co umożliwia latanie w sposób zrównoważony i utrzymanie poziomu emisji CO2 na możliwie jak najniższym poziomie. Wizz Air zobowiązał się do dalszej redukcji emisji o 30% na każdego pasażera w ciągu kolejnych 10 lat i apeluje, aby pozostałe linie postąpiły tak samo. To problem dotyczący całej branży i wymaga zastosowania poważnych rozwiązań. Branża jako całość wymaga bardziej zdecydowanych działań, które mogą przynieść oczekiwane zmiany.

Linia Wizz Air z zaangażowaniem rozbudowuje flotę o supernowoczesne samoloty z rodziny Airbus neo i złożyła zamówienie na 268 najbardziej wydajnych samolotów wąskokadłubowych. Niepokonany w zakresie wydajności zużycia paliwa oraz świetnej aerodynamice najnowszy samolot WIZZ to wynik szeregu zastosowanych rozwiązań na rzecz wydajności operacyjnej, wykorzystanie najlżejszych materiałów w konstrukcji kabiny oraz tworzenie siatki połączeń w taki sposób, aby uniknąć niepotrzebnych lotów łączonych – dzięki temu działania linii są prawdziwie zrównoważone. Obecnie średni wiek maszyny we flocie to 4,5 roku, co czyni ją najmłodszą flotą linii lotniczych na świecie. W efekcie Wizz Air to linia o najmniejszym śladzie środowiskowym przypadającym na pasażera na kilometr w Europie.

Wizz Air ostatnio opublikował materiał wideo, który można obejrzeć tu: https://youtu.be/x3cKWn-JHMk

József Váradi, prezes Wizz Air Holding powiedział: - Wizz Air z zaangażowaniem działa na rzecz zrównoważonego lotnictwa. Wzywamy wszystkie regularne linie lotnicze do odpowiedzialnego biznesu i zaprzestania lotów krótkodystansowych z pustymi miejscami. Przemysł lotniczy potrzebuje bardziej zdecydowanych rozwiązań i zakazu klasy biznes na krótkich lotach. Jednocześnie zachęcamy podróżnych do świadomego wyboru podczas rezerwacji lotów. Staromodny model podróży już się skończył, podobnie jak klasa biznes.

O Wizz Air

Wizz Air jest największą̨ niskokosztową linią lotniczą w Europie Środkowo-Wschodniej, której oferta składa się z ponad 700 tras z 25 baz łączących 152 lokalizacje w 44 krajach. Wizz Air zatrudnia zespół ponad 5000 ekspertów, którzy dbają̨ o wysoką jakość usług i niski koszt biletów, co uczyniło Wizz Air najpopularniejszą linią lotniczą, wybraną przez ponad 38 mln pasażerów w ostatnich 12 miesiącach. Flota WIZZ składa się ze 120 samolotów typu Airbus. Model A320 jest wyposażony w 180 miejsc, Airbus A321 w 230 miejsc, a Airbus A321neo dysponuje 239 miejscami na pokładzie. Według najnowszych danych CH-AVIATION, szwajcarskiego dostawcy danych branżowych, Wizz Air dysponuje jedną z najmłodszych flot lotniczych na świecie.

Wizz Air jest spółką notowaną na Giełdzie Papierów Wartościowych w Londynie jako WIZZ oraz zrzeszoną w FTSE 250 i FTSE All-Share Indices. Wizz Air należy do Międzynarodowego Stowarzyszenia Przewoźników Lotniczych (IATA) i posiada certyfikat IOSA będący wyznacznikiem bezpieczeństwa linii lotniczych. Linia Wizz Air otrzymała ostatnio wyróżnienie dla jednej z najbezpieczniejszych linii lotniczych na świecie według airlineratings.com, jedynej agencji zajmującej się bezpieczeństwem i oceną lotów. Ponadto linia Wizz Air zdobyła tytuł Linii Lotniczej 2019 roku według Air Transport Awards, jedynej międzynarodowej nagrody z najważniejszymi kategoriami w branży transportu lotniczego.

 

Zródło: Wizz Air