1 1 1 1 1 Rating 5.00 (1 Vote)

Boeing i Virgin Galactic wchodzą w strategiczne partnerstwo w celu przekształcenia komercyjnych podróży kosmicznych i mobilności.

Boeing inwestuje 20 milionów USD w Virgin Galactic, pionowo zintegrowaną firmę zajmującą się lotami kosmicznymi. Firmy będą współpracować, aby poszerzyć dostęp do przestrzeni komercyjnej i przekształcić globalne technologie turystyczne. „Strategiczna inwestycja Boeinga ułatwia nam dążenie do komercjalizacji przestrzeni kosmicznej i poszerzenie dostępu konsumentów do bezpiecznych, wydajnych i przyjaznych dla środowiska nowych form transportu” - powiedział Brian Schettler, starszy dyrektor zarządzający Boeing HorizonX Ventures. „Nasza praca z Virgin Galactic i innymi pomoże odblokować przyszłość podróży kosmicznych i mobilności z dużą prędkością”.

Do tej pory Virgin Galactic zainwestował 1 miliard dolarów kapitału w budowę ludzkich systemów lotów kosmicznych wielokrotnego użytku zaprojektowanych w celu umożliwienia znacznie większej liczbie osób doświadczenia i wykorzystania przestrzeni kosmicznej. W lipcu firma ogłosiła, że ma zamiar zostać podmiotem giełdowym poprzez połączenie spółek z Social Capital Hedosophia Holdings Corp. Inwestycja Boeinga w zamian za nowe udziały w Virgin Galactic, jest uzależniona od zamknięcia tej transakcji, która ma zostać sfinalizowana w czwartym kwartale 2019 r., a każda taka inwestycja zostanie dokonana w spółce działającej po połączeniu firm.

Inwestycja ta łączy dwie firmy z dużym doświadczeniem w branży kosmicznej. Virgin Galactic jest pionierem komercyjnych lotów kosmicznych i jest pierwszą i jedyną firmą, która umieściła ludzi w kosmosie w pojeździe zbudowanym do celów komercyjnych, który zbudował i latał pojazdem pasażerskim Mach 3. Dzięki możliwościom produkcyjnym i rozwojowym Virgin Galactic może projektować, budować, testować i obsługiwać flotę zaawansowanych pojazdów kosmicznych. Boeing ma niezrównane doświadczenie w przewożeniu ludzi na orbitę oraz budowaniu i obsłudze dużych konstrukcji w tym trudnym środowisku. Część każdego programu kosmicznego obsługiwanego przez USA, Boeing, jest głównym wykonawcą NASA dla Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) i przygotowuje nową, wielokrotnego użytku kapsułę kosmiczną Starliner do uruchomienia na ISS.

„To początek ważnej współpracy dla przyszłości podróży powietrznych i kosmicznych, które są naturalnymi kolejnymi krokami dla naszego programu lotów kosmicznych człowieka” - powiedział Sir Richard Branson , założyciel Virgin Galactic. „Virgin Galactic i Boeing mają wizję otwarcia dostępu do świata i przestrzeni dla większej liczby ludzi w bezpieczny i przyjazny dla środowiska sposób”.

Leanne Caret , prezes i dyrektor generalny Boeing Defense, Space & Security , powiedział: „wyjątkowa wiedza naszych firm rozciąga się od punktów na całym świecie do najgłębszych obszarów kosmosu. Razem zmienimy sposób, w jaki ludzie podróżują na Ziemi i wśród gwiazd, dla przyszłe pokolenia”.

George Whitesides , dyrektor generalny Virgin Galactic, zauważył: „Cieszymy się, że możemy współpracować z Boeingiem w celu opracowania czegoś, co może naprawdę zmienić sposób, w jaki ludzie przemieszczają się po planecie i łączą się ze sobą. Jako firma Virgin skupimy się na bezpieczeństwie klientów, biorąc przede wszystkim odpowiedzialność za środowisko”.

Źródło: Boeing