1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

W dniach 19-21 września na lotnisku Aeroklubu Podhalańskiego w Łososinie Dolnej została rozegrana finałowa runda Śmigłowcowych Mistrzostw Świata 2019.

W zawodach wystartowało 14 najlepszych załóg, które wcześniej rywalizowały w Wielkiej Brytanii, Rosji i Białorusi. W czwartek (19 września) zespoły trenowały i zapoznawały się z lotniskiem, kolejnego dnia został rozegrany slalom równoległy, polegający na manewrowaniu wiadrem z wodą między przeszkodami. W sobotę piloci rywalizowali w fenderze równoległym, w trakcie którego nawigator umieszcza rodzaj boi w wiadrach.

Rosyjskie załogi zdominowały zarówno zawody w Łososinie, jak i klasyfikację końcową, zajmując 4 pierwsze miejsca. Najlepszy okazał się zespół Yury Yablokov, Konstantin Podoinitsyn. Najlepszy polski zespół w skład którego wchodzili Marcin i Michał Szamborscy, zajął ósme miejsce.

W czasie zawodów podziwiać można było również akrobację śmigłowcową w wykonaniu Marii Muś na śmigłowcu Bolkow Bo-105 i Garria Georkova na helikopterze Mi-2, oraz samolotową w zaprezentowaną przez pilotów Aeroklubu Podhalańskiego.