1 1 1 1 1 Rating 5.00 (1 Vote)
Uroczystość poświęcona dwóm lotnikom z Ameryki odbyła się 18 września 2019 r. w Nasielsku. Odsłonięto pomnik poświęcony amerykańskim pilotom, którzy zginęli w 1944 r. dostarczając z powietrza broń, żywność i środki medyczne powstańcom warszawskim.
 

Szanowni Państwo!

Serdecznie dziękuję za jakże cenną inicjatywę budowy pomnika amerykańskich pilotów, porucznika Josepha Vigny i porucznika Roberta Petersa, którzy w 1944 roku zginęli, dostarczając z powietrza broń, żywność i środki medyczne powstańcom warszawskim. Z wdzięcznością myślimy dziś o tych, którzy w najtragiczniejszym dla naszego kraju okresie nie wahali się przyjść z pomocą walczącym o wolną Polskę. Ich poświęcenie zasługuje na najwyższy szacunek, na naszą nieustającą wdzięczność i trwałą pamięć.

DSC02268.jpg

 

Świadectwem tej pamięci jest odsłonięty dziś pomnik. Dziękuję inicjatorom tego przedsięwzięcia: Panu Tomaszowi Krasoniowi oraz całej społeczności Niepublicznej Szkoły Podstawowej „Pod Fiołkami” w Nasielsku. Państwa zaangażowanie w sprawę upamiętnienia odwagi i ofiarności amerykańskich lotników jest przykładem obywatelskiej postawy i pięknym dowodem tego, że my, Polacy, umiemy czcić pamięć bohaterów i okazywać wdzięczność naszym sojusznikom.
 
Wyrazy najwyższego szacunku kieruję do Pań Lynne Alexander i Melissy Misi, córki i siostrzenicy poległych pilotów. Obecność Pań na dzisiejszej uroczystości jest wymownym przykładem zrozumienia dla idei solidarności wolnych narodów i prawa wszystkich ludzi do życia w niepodległych krajach. To również dzięki ofiarności amerykańskich żołnierzy Polacy zawsze wierzyli, że ich walka nie pójdzie na marne i zaowocuje wreszcie odzyskaniem utraconego, w pełni suwerennego państwa. Za daninę, jaką dla tej walki poniosły rodziny obu Pań oraz wiele innych amerykańskich rodzin, pragnę tutaj gorąco, w imieniu całej naszej Ojczyzny i wszystkich Polaków, podziękować.

Dzisiejsze wydarzenie jest ważnym symbolem długotrwałych więzi oraz przyjaźni łączącej Polskę i Stany Zjednoczone Ameryki. Sojusz i partnerstwo, którego początki sięgają czasów wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych, wciąż jest dla nas racją stanu i naturalnym wyborem. Nadal pogłębiamy i wzmacniamy nasze wzajemne relacje, doceniając wsparcie, jakie otrzymujemy od USA w dziedzinie bezpieczeństwa i w innych ważnych obszarach.

Wierzę, że pomnik, który staje dziś w Nasielsku, będzie nie tylko godnym upamiętnieniem ofiary, jaką złożyli w czasie II wojny światowej porucznik Joseph Vigna i porucznik Robert Peters, ale również przypomnieniem dla przyszłych pokoleń, że wolność jest wartością, za którą warto oddać życie. Wszystkich uczestników uroczystości serdecznie pozdrawiam, dziękując raz jeszcze za troskę o to, by czyny naszych wspólnych polskich i amerykańskich bohaterów nie przebrzmiały bez echa.

 

Z wyrazami szacunku,
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
Andrzej Duda

Źródło: bbn.gov.pl
 
 
 
DSC02269.jpg
 
Kwiaty składają przedstawiciele Stowarzyszenia Lotników Polskich: od lewej 
prezes SLP płk pil. mgr inż. Kazimierz Pogorzelski, Konrad Rydołowski oraz przewodniczący Komisji
Programowej kpt. w st. sp. pil. Stanisław Sumera.
 
 
 
 
DSC02270.jpg
 
 
 
 
DSC02319.jpg
 
Źródło: Konrad Rydołowski