W czwartek 11 lipca 2019 roku, o godzinie 12:00, na zaproszenie Aeroklubu Polskiego - Polskiego Związku Sportu Lotniczego miałemmożliwość i przyjemność uczestniczenia w konferencji prasowej
przed 11.Mistrzostwami Europy w Akrobacji Samolotowej w klasie Advanced, które odbędąsię na lotnisku Aeroklubu Pomorskiego w Toruniu w dniach od 1 do 11 sierpnia br.
 
W konferencji jako przedstawiciele partnerów imprezy udział wzięli:
• Zastępca Prezydenta Miasta Torunia Pan Zbigniew Rasielewski.
• Członek Zarządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego Pan Sławomir Kopyść.
• Członek Prezydium Zarządu Aeroklubu Pomorskiego w Toruniu Pan Janusz Rosołek.
• Prezes Aeroklubu Polskiego Pan Jan Makula.
 
Konferencję poprowadziła:
PR & Marketing Manager Aeroklubu Polskiego Pani Anna Zakrzewska EAAC 2019 to już szósta tego typu impreza lotnicza organizowana przez Aeroklub Polski na terenie lotniska należącego do Aeroklubu Pomorskiego w Toruniu, przy ścisłej współpracy i wsparciu ze strony władz lokalnych (Prezydenta Miasta Torunia Pana Michała Zalewskiego oraz Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Pana Piotra Całbeckiego). Głównym sponsorem lotniczej imprezy jest bardzo dobrze znana w branży firma Warter Aviation należąca do grupy Warter Fuels S.A., która jest producentem i dystrybutorem paliw lotniczych pochodzących z płockiej rafinerii.
 
11. Mistrzostwa Europy w Akrobacji Samolotowej w klasie Advanced w Toruniu
przypadają na jubileuszowy dla Aeroklubu Polskiego rok 2019, w którym obchodzone jestjego 100-lecie, dlatego patronat honorowy nad wydarzeniem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskie Pan Andrzej Duda oraz Dyrektor Biura Programu „Niepodległa” Pan Jan Kowalski.
 
W ramach 11. Mistrzostw Europy w Akrobacji Samolotowej w klasie Advanced (EAAC 2019) Toruń będzie gościł najlepszych lotników rywalizujących w tej jednej z najtrudniejszych, wręcz elitarnej dyscyplinie sportowej. Wśród nich zobaczymy przedstawicieli z takich krajów jak: Finlandia, Francja, Niemcy, Litwa, Rumunia, Rosja, Ukraina, gościnnie USA,
no i oczywiście Naszych polskich pilotów, którzy już nie raz wimprezach rangi krajowej, europejskiej i w końcu światowej zaprezentowali wysoki poziom swojego wyszkolenia, kunsztu i talentu lotniczego, co daje nam nadzieję, że tanio
skóry nie sprzedadzą i zobaczymy ich na podium. Pozytywnie Nas w tej kwestii może nastawiać fakt, iż w ostatnim czasie a dokładnie w dniach 10-16 czerwca 2019 roku w Hiszpanii podczas XXIV Mistrzostw Świata w Lataniu Precyzyjnym, które odbyły się w miejscowości Castellon polscy akrobaci lotniczy wręcz zdeklasowali rywali zajmując wszystkie trzy miejsc na podium zawodów. I tak mistrzem świata został Michał Wieczorek należący do Aeroklubu Krakowskiego, vice mistrzem Krzysztof Wieczorek(również Aeroklub Krakowski), a II vice mistrzem Marcin Skalik z Aeroklubu Częstochowskiego. Dodatkowo Jerzy Markiewicz z Aeroklubu Krakowskiego uzyskał tytuł indywidualnego mistrza świata w lądowaniu.Jakby tego było mało Polacy zajęli również dwa razy, ale zespołowo pierwsze miejsca, a więc uzyskali tytułdrużynowych mistrzów świata odpowiedni w lataniu precyzyjnym i lądowaniu.
W taki oto sposób Polacy z Hiszpanii przywieźli łącznie 6 medali, w tym: 4 złotei po jednym jeśli chodzi o srebrne i brązowe. Z tego miejsca, jako miłośnik lotnictwserdecznie gratulujemy wszystkim pilotom niecodziennego i niesamowitego sukcesu.
W ostatnim dniu mistrzostw, czyli w sobotę, 10 sierpnia br., organizatorzy zaplanowali masę ciekawych atrakcji dla mieszkańców miasta Torunia, jego okolic oraz tych wszystkich, którzy zdecydują się osobiście podziwiać zmagania najlepszych pilotów.
Na chwilę obecną na ich liście znajdziemy między innymi: wieczorny piknik lotniczy w
ramach, którego zgromadzonej publiczności zaprezentują się na niebie piloci, którzy brali udział w EAAC 2019 i myślę, że nie tylko. Innym punktem jest koncert trzech lokalnych zespołów muzycznych, takich jak: Kapela Ludowa (Folkowa), Czaqu Walczak (Rock) oraz Katiusza (Disco Polo). Oczywiście wstęp na sobotnią imprezę jest bezpłatny i każdy  jest mile widziany, zwłaszcza z najmłodszymi.
 
SERDECZNIE ZAPRASZAMY !!!
 
tekst. Piotr „Piter” Drewniak,
na podst. Informacji prasowej dotyczącej Mistrzostw Europy w Akrobacji Samolotowej w
klasie Advanced 1-11.08.2019 r., oraz Artykułu pod tytułem „Polscy piloci znów zostali
mistrzami świata” opublikowanym w dniu 17.06.2019 r., na stronie www.aeroklubpolski.
pl (wyświetlony w dniu 12.07.2019 r.).