1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

Europejska Agencja Kosmiczna (European Space Agency, ESA) wybrała firmę Siemens Digital Industries Software do opracowania aplikacji służących do projektowania struktur lotniczych,

w których metalowe elementy są wytwarzane technikami przyrostowymi. Aplikacje będą wykorzystywać kompleksowe oprogramowanie firmy Siemens do przemysłowej produkcji addytywnej, które łączy w sobie inżynierię generatywną, optymalizację topologii, analizę predykcyjną, symulację procesów, przygotowanie do budowy oraz realizację produkcji.

Dwuletni projekt o nazwie Design4AM opiera się na ścisłej współpracy pomiędzy firmą Siemens i Sonaca specjalizującą się w strukturach lotniczych, przy finansowym wsparciu Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) oraz Belgijskiego Federalnego Urzędu ds. Polityki Naukowej (Belgian Federal Science Policy Office, Belspo). Rezultatem projektu Design4AM będzie zweryfikowany proces wykorzystania oprogramowania firmy Siemens do projektowania i produkcji wysoce zoptymalizowanych, lekkich elementów konstrukcyjnych do zastosowań kosmicznych, takich jak osprzęt (strukturalnie połączony z panelem CFRP), wsporniki i dwójnogi w celu optymalizacji wydajności oraz kosztów.

„Dzięki naszej głębokiej wiedzy w dziedzinie kosmonautyki oraz doświadczeniu firmy Siemens w zakresie technologii oprogramowania, obejmującemu projektowanie generatywne, zautomatyzowaną optymalizację topologii oraz symulację procesu wytwarzania addytywnego, inżynierowie będą mogli zbadać setki opcji projektowych dużo szybciej niż poprzednio, a następnie wirtualnie przetestować je pod kątem różnych warunków fizycznych, by uzyskać najlepsze rozwiązanie projektowe dla wymaganych parametrów eksploatacyjnych, których wydruk 3D jest poprawnie wykonywany już za pierwszym razem” – powiedział Pedro Romero Fernandez, Dyrektor Generalny Pionu Kosmicznego firmy Sonaca.

Wytwarzanie addytywne (additive manufacturing, AM) jest ważnym narzędziem dla przemysłu kosmicznego, gdyż może spełnić wymagania strukturalne i multidyscyplinarne, zapewniając przy tym znacznie mniejszą wagę niż waga konwencjonalnych konstrukcji kosmicznych wykonanych tradycyjnymi metodami produkcyjnymi. W przypadku zastosowań kosmicznych waga jest szczególnie istotna; według raportów branżowych koszt wyniesienia na orbitę jednego funta ładunku użytecznego wynosi 10 000 USD. Techniki wytwarzania addytywnego mogą być stosowane w celu obniżenia wagi prawie każdej złożonej struktury w wyrzutniach, urządzeniach napędowych, satelitach oraz różnych komponentach statków kosmicznych.

„Dzięki współpracy z firmą Sonaca będziemy mogli pomóc Europejskiej Agencji Kosmicznej w wykorzystaniu wytwarzania addytywnego w celu dostarczenia wysokowydajnych struktur zdolnych do wytrzymania ekstremalnych sił, które występują podczas wynoszenie rakiet z satelitami w przestrzeń kosmiczną” – powiedział Didier Granville, kierownik projektów RTD w firmie Siemens w Liège.

Firma Siemens Digital Industries Software to wiodący globalny dostawca rozwiązań w zakresie oprogramowania do digitalizacji przemysłu, który tworzy nowe możliwości wdrażania innowacji przez producentów. Siemens Digital Industries Software posiada siedzibę w Plano w Teksasie i obsługuje ponad 140 000 klientów na całym świecie. Współpracuje z firmami różnej wielkości, przekształcając sposób wprowadzania pomysłów w życie, wytwarzania produktów oraz wykorzystywania i rozumienia aktywów operacyjnych. Więcej informacji na temat produktów i usług firmy Siemens Digital Industries Software można znaleźć na stronie www.siemens.com/p

Grupa Sonaca to globalna belgijska firma zajmująca się opracowywaniem, produkcją i montażem zintegrowanych struktur dla rynków inżynierii lądowej, branży wojskowej oraz branży kosmicznej. Grupa osiąga przychody przekraczające 800 mln $ i zatrudnia 4400 pracowników, zajmując wiodącą pozycję jako pierwszoligowy gracz w branży kosmicznej. W naszych spółkach zależnych i zakładach produkcyjnych w Europie, Ameryce Północnej, Ameryce Południowej i Azji dostarczamy w pełni zintegrowane rozwiązania dla naszych klientów nawet w przypadku największych wyzwań, począwszy od projektowania i budowy, a skończywszy na produkcji oraz inżynierii. Nasze zintegrowane podejście pozwala na dostarczenie produktów najwyższej jakości dla naszych klientów, zapewnienie najlepszej obsługi klienta oraz najbardziej opłacalnych rozwiązań w branży. Więcej informacji o Grupie Sonaca można znaleźć na stronie http://www.sonaca.com.

Siemens Digital Industries (DI) to lider w dziedzinie innowacji ukierunkowanych na automatyzację i cyfryzację. Poprzez ścisłą współpracę z partnerami i klientami, DI napędza cyfrową transformację w branży przetwórczej i produkcji części dyskretnych. Portfolio rozwiązań Digital Enterprise obejmuje zestaw produktów, rozwiązań i usług odpowiednich dla różnych etapów procesu produkcyjnego, w celu zintegrowania i digitalizacji całego łańcucha wartości przez przedsiębiorstwa o różnej wielkości. Wyjątkowe portfolio rozwiązań oferowanych przez DI, zoptymalizowanych pod kątem konkretnych potrzeb poszczególnych sektorów, wspiera klientów w ich dążeniu do zwiększenia wydajności i elastyczności. DI nieustannie wprowadza kolejne innowacje do swojego portfolio rozwiązań, by wzbogacić je o najnowocześniejsze i przyszłościowe technologie. Siemens Digital Industries, z siedzibą w Norymberdze w Niemczech zatrudnia ponad 75 000 osób na całym świecie.

 

Siemens AG (Berlin i Monachium) to globalny lider technologiczny, którego nazwa od ponad 170 lat stanowi synonim technicznej doskonałości, innowacji, jakości, rzetelności oraz międzynarodowego charakteru działalności. Spółka prowadzi działalność na całym świecie, skupiając się na elektryfikacji, automatyzacji i cyfryzacji. Będąc jednym z największych producentów energooszczędnych i zasobooszczędnych technologii, firma Siemens jest wiodącym dostawcą rozwiązań dotyczących wytwarzania i przesyłu energii oraz pionierem w zakresie rozwiązań infrastrukturalnych, a także automatyki, napędów i oprogramowania dla przemysłu. Wraz z notowaną na giełdzie spółką zależną Siemens Healthineers AG, firma jest również wiodącym dostawcą urządzeń do obrazowania medycznego, takich jak urządzenia do tomografii komputerowej oraz rezonansu magnetycznego, a także liderem w dziedzinie diagnostyki laboratoryjnej i informatyki klinicznej. W roku obrotowym 2018, który zakończył się 30 września 2018 roku, firma Siemens uzyskała przychody w wysokości 83,0 mld EUR oraz dochód netto w wysokości 6,1 mld EUR. Według stanu na koniec września 2018 roku spółka zatrudniała około 379 000 osób na całym świecie. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej www.siemens.com.

Zastrzeżenie prawne: Umowa dotycząca projektu Design4AM (nr 4000125583/18/NL/BJ) jest realizowana w ramach programu GSTP i jest finansowana przez Europejską Agencję Kosmiczną. Wyrażona tutaj opinia nie stanowi odzwierciedlenia oficjalnego stanowiska Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Zródło: Siemens