1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

Alfred Peszke przyszedł na świat 14 grudnia 1899 r.  Brał udział w wojnie polsko – rosyjskiej 1920/21 roku. Był związany z piechotą.

Służył w Szkole Podchorążych Piechoty. W 1924 r. rozpoczął służbę w Pucku w stacjonującym tam Morskim Dywizjonie Lotniczym. Z tego przeszedł do Szkoły Lotniczej w Grudziądzu a następnie do Szkoły Podchorążych Lotnictwa w Dęblinie. Tam nad Wisłą i tu nad Wieprzem był wykładowcą. Od grudnia 1935 do listopada 1937 r. znajdował się w 3. Pułku Lotniczym. Tu na poznańskiej Ławicy dowodził jedną z jej eskadr liniowych. Swoją wiedzę lotniczą zdobywał na kursie w murach Wyższej Szkoły Lotniczej w syrenim grodzie. Po jego ukończeniu znalazł się we Lwowie. Powierzono mu dowodzenie II Dywizjonem Liniowym. Dywizjon wchodził w skład 6. Pułku Lotniczego. Ostatniego dnia pokoju ( 31 sierpnia 1939 r. ) ze swoimi podkomendnymi znalazł się w składzie Brygady Bombowej. 

 

Przez Rumunię za bronią ruszył do Francji. Na ziemi francuskiej znalazł się w Polskiej Bazie Lotniczej mieszczącej się na lotnisku Lyon – Bron. Z tego przeszedł na staż do lotnictwa francuskiego. Wykonywał loty rozpoznawcze. Kiedy Francja padła ewakuował się do Wielkiej Brytanii. Na Wyspie Ostatniej Nadziei pełnił służbę w odradzającym się polskim lotnictwie wojskowym w służbie boga wojny, Marsa. Początkowo Alfred służył jako oficer sztabowy w Blackpool a następnie jako oficer łącznikowy w ośrodku szkolenia załóg bombowych w Bramcote. Od listopada 1941 do końca 1943 r. pełnił funkcję Senior Polish Liaisons Officera w bazie treningowej  w Dumfries. Od 1944 r. do zakończenia wojny był w sztabie Polskich Sił Powietrznych  w Wielkiej Brytanii. Zmarł z dala od Polski, 3 marca 1966 r. Pochowany jest w Częstochowie.

 

Źródło: Konrad RYDOŁOWSKI