1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

Nowy, modułowy system obrony powietrznej

Israel Aerospace Industries Ltd. (IAI) – największa izraelska firma przemysłu lotniczego i obronnego – wprowadziła nowy system obrony powietrznej i przeciwrakietowej z morza i lądu. Barak-MX jest kolejnym innowacyjnym systemem IAI z rodziny rakiet Barak, opartej na szerokiej gamie radarów i wyrzutni. Zapewnia zoptymalizowaną reakcję na myśliwce, śmigłowce, pociski manewrujące czy rakietowe pociski ziemia-powietrze oraz ziemia-ziemia.

 

Barak-MX pozwala na dobór różnorodnych typów radarów i wyrzutni przechwytujących w zależności od rodzaju zagrożenia i realizowanej misji. Modułowa budowa systemu umożliwia użytkownikowi budowanie systemu od podstawowej konfiguracji, a następnie stopniowe lub szybkie rozbudowanie posiadanych zdolności – w zależności od potrzeb operacyjnych czy możliwości budżetowych.

 

2019-03-13 IAI wprowadziła system Barak-MXQQ.jpg

 

Po ogromnym sukcesie eksportowym Barak-8 kontynuujemy ulepszanie naszych wiodących systemów o nowe, innowacyjne zdolności. Barak-MX jest bardzo wszechstronny i ma na celu wspieranie sił zbrojnych maksymalną elastycznością operacyjną” – powiedział Dror Bar, wiceprezes do spraw systemu obrony powietrznej i rakietowej Israel Aerospace Industries (IAI).

 

Barak-MX – w oparciu o inteligentny, sprawdzony operacyjnie system dowodzenia – wspiera użycie różnych pocisków przechwytujących:

  • Barak MRAD – pocisk przechwytujący wysokiej prędkości, pionowego startu, o krótkim zasięgu, przystosowany do niszczenia celów w zakresie do 35 km. Wyposażony w głowicę naprowadzaną radarem oraz silnik jednopulsowy.
  • Barak LRAD – pocisk przechwytujący wysokiej prędkości, pionowego startu, o średnim zasięgu, przystosowany do niszczenia celów w zakresie do 70 km. Wyposażony w głowicę naprowadzaną radarem oraz silnik dwupulsowy.
  • Barak ER –pocisk przechwytujący wysokiej prędkości, pionowego startu, o dalekim zasięgu, przystosowany do niszczenia celów w zakresie do 150 km. Wyposażony w przyspieszacz rakietowy, dwupulsowy silnik rakietowy oraz zaawansowaną głowicę naprowadzaną radarem.

 

Zaletą pocisków Barak – MRAD, LRAD oraz ER – jest pełna kompatybilność – co stanowi istotną przewagę w przypadku konserwacji, szkoleń czy ćwiczeń.

 

„Innowacyjne rozwiązania wprowadzone do systemu Barak-MX sprawiają, że ma ogromną efektywność na polu bitwy. System pozwala na szybką i adekwatną reakcje na pojawiające się zagrożenia. Jedną z najważniejszych jego zalet jest elastyczność – osiągnęliśmy ją przez integracje trzech pocisków rakietowych, których możliwości wzajemnie się uzupełniają” – dodał Boaz Levi, dyrektor generalny IAI.

 

Więcej informacji na stronie: www.iai.co.il

 

srael Aerospace Industries (IAI Ltd.) – jest największą izraelską firmą lotniczą i zbrojeniową – zatrudnia ponad 15 000 pracowników – oraz uznanym na całym świecie liderem technologii i innowacji. Specjalizuje się w sektorach: lotniczym, kosmicznym, cybernetycznym, obrony lądowej, powietrznej i morskiej. Opracowuje zaawansowane technologie i produkuje najnowocześniejsze rozwiązania obronne dla sił zbrojnych Izraela oraz wielu innych krajów. Od 1953 roku firma dostarcza zaawansowane rozwiązania technologiczne dla klientów rządowych i komercyjnych na całym świecie – w tym: satelity, rakiety, systemy uzbrojenia i amunicji, systemy bezzałogowe i zrobotyzowane, radary, C4ISR, etc. IAI projektuje i produkuje również odrzutowce biznesowe i aerostruktury, wykonuje remonty i konserwacje samolotów komercyjnych oraz przebudowuje samoloty pasażerskie na potrzeby tankowania i ładunków. Spółka jest notowana na Tel Aviv Stock.

 

Źródło: GENESIS