1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

Aleksander Zejdler urodził się nad Wisłą w Płocku  25 lutego 1907 r.  Był uczniem szkoły powszechnej w rodzinnym mieście.

Nauki nie ukończył z powodów rodzinnych. Zaczął pracować. 1 października 1925 roku rozpoczął służbę wojskową w 1. Pułku Lotniczym. Wiedzę lotniczą zdobył między innymi na kursie zorganizowanym  w Lotniczej Szkole Bombardowania i Strzelania w Grudziądzu. Latał jako strzelec pokładowy. Były to loty treningowe. Nie uniknął wypadków lotniczych. 22 maja 1931 r. samolot z Aleksandrem w czasie lotu nocnego przymusowo lądował pod Wyszogrodem. Doszło do kapotażu i zniszczenia. 6 września 1936 r. w czasie przelotu  chwilę po starcie z lotniska na Okęciu, samolot uległ rozbiciu.

 

31 sierpnia 1939 r. Aleksander Zejdler znalazł się na lotnisku zapasowym w Ułężu a 3 września na lotnisku Kuciny. Następnego dnia wystartował na rozpoznanie niemieckich pancerniaków znajdujących się w rejonie Częstochowa – Wieluń - Sieradz. Po kilkunastu minutach lotu wrócił na macierzyste lotnisko. Załoga w skład której wchodził Zejdler zmieniła samolot.  W tym czasie ich koledzy indywidualnie bombardowali nieprzyjacielską kolumnę pancerną. Aleksander Zejdler  kontynuował przerwany lot. Będąc w  okolicach Rychłowic jego „Łoś” zrzucił bomby i ostrzelał Niemców. Wróg skorzystał ze swojej artylerii przeciwlotniczej. Polski bombowiec w wyniku jej ognia został uszkodzony. Co więcej został zaatakowany przez 3 Me – 109. Aleksander Zejdler strzelał celnie. Niemieckie lotnictwo straciło bezpowrotnie jednego Me – 109. Niestety nasz bombowiec przymusowo lądował w terenie. Dwóch lotników zginęło a bohaterski strzelec ranny.7 września 1939 r. Aleksander był na warszawskim na Okęciu. Jeszcze tego samego dnia odjechał do  Mińska Mazowieckiego. Dwa dni później udał się w kierunku Brześcia. 17 września 1939 r. dołączył do eskadry. Po zameldowaniu się u dowódcy miał z nim odlecieć do Czerniowiec. Odleciał. 18 września 1939 r. lądował w Bukareszcie. Następnie przez Konstancę i port w Bałcziku ruszył drogą morską do Bejrutu. 22 października 1939 r. płynął do Francji. Ostatecznie zszedł z pokładu w Marsylii 29 października. 16 grudnia 1939 r. znalazł się w Wielkiej Brytanii.Tu na Wyspie Ostatniej Nadziei  8 lutego 1940 r. rozpoczął służbę w RAF.31 maja 1940 r.  został skierowany do Eastchurch. Szkolił polski personel naziemny. Z tego odszedł do szkolenia kadr w Blackpool. W 1943 r. otrzymał przydział do polskiej jednostki bojowej. Trafił  do 304 dywizjonu bombowego Ziemi Śląskiej im. Ks. Józefa Poniatowskiego. 21 września 1944 r. został przeniesiony do 25 Polskiej Szkoły Pilotażu Początkowego. 

 

Po wojnie wrócił do Polski w  październiku 1946 r. Pracował w rodzinnym mieście. W latach 1947 – 1952 pełnił obowiązki Prezesa Zarządu Okręgowego  Ligi Lotniczej Oddział Powiatowy w Płocku. Był członkiem Klubu Seniorów Lotnictwa przy  Aeroklubu PRL. Współpracował z Jerzym Pawlakiem przy powstawaniu książek: „Polskie eskadry w wojnie obronnej 1939” ,  „Polskie eskadry w wojnie obronnej” i „Brygada bombowa - kurs bojowy”. Zmarł w rodzinnym Płocku 5 grudnia 1977 r.  Tu został pochowany.

 

Źródło: Konrad RYDOŁOWSKI