1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

Amerykański koncern lotniczy Boeing poinformował w poniedziałek wieczorem czasu lokalnego, że "w nadchodzących tygodniach"

zaktualizuje oprogramowanie we wszystkich samolotach typu 737 MAX. Taka maszyna rozbiła się w niedzielę w Etiopii i kilka miesięcy wcześniej w Indonezji.

 

Boeing potwierdził, że zmian w oprogramowaniu w 737 MAX 8 i 737 MAX 9 oczekuje amerykańska Federalna Administracja Lotnictwa (FAA).

 

W komunikacie dotyczącym zmian w oprogramowaniu firma nie odniosła się do niedzielnej katastrofy boeinga 737 MAX 8 w Etiopii, w której zginęło 157 osób.

 

Wcześniej koncern przekazał kondolencje rodzinom ofiar.

 

"Aby bezpieczny samolot był jeszcze bezpieczniejszy"

Amerykański producent poinformował, że w następstwie katastrofy samolotu tego samego typu w Indonezji w październiku ubiegłego roku, w której zginęło 189 osób, od kilku miesięcy pracuje nad ulepszeniem oprogramowania komputerowego systemu stabilizacji i kontroli lotu. Boeing podkreślił, że celem tych zmian jest, by "bezpieczny samolot był jeszcze bezpieczniejszy".

 

Aktualizacja oprogramowania "zostanie wdrożona w całej flocie 737 MAX w nadchodzących tygodniach" - zapewnił koncern.

 

Kolejne kraje uziemiają boeingi 737 MAX 8

Boeing 737 linii Ethiopian Airlines rozbił się w niedzielę rano kilka minut po starcie z Addis Abeby, stolicy Etiopii. Samolot leciał do stolicy Kenii, Nairobi. Podróżowało nim 149 pasażerów i ośmiu członków załogi. Linie lotnicze przekazały, że nikt nie przeżył katastrofy. Polskie MSZ potwierdziło, że wśród ofiar było dwóch obywateli Polski.

 

Po niedzielnej katastrofie Boeinga 737 MAX 8 w Etiopii maszyny tego typu uziemiły Chiny i Indonezja. Loty 737 MAX 8 zawiesiły także etiopskie linie lotnicze Ethiopian Airlines i meksykański przewoźnik Aeromexico. Tymczasowe uziemienie boeingów 737 MAX zapowiedziały we wtorek władze Singapuru.

 

Źródło: PAP