Włodzimierz Kolanowski urodził się 11 sierpnia 1913 r. W Pawłowicach spędził dzieciństwo i młodość.

Tu chodził do szkoły powszechnej. Po jej ukończeniu jego rodzice przeprowadzili się w okolice Śremu. W 1926 r. Włodek rozpoczął naukę w miejscowym gimnazjum. Kończąc edukację otrzymał świadectwo maturalne. Mając to w kieszeni zdecydował się na pozostanie w wojsku. Ukończył Szkołę Podchorążych Piechoty w Ostrowi Mazowieckiej. Służył w piechocie. W chwili wybuchu wojny w pamiętnym 1939 r. zgłosił się na kurs obserwatorów lotniczych do Centrum Wyszkolenia Lotnictwa. Nie było mu dane się uczyć. Razem z sobie podobnymi został ewakuowany do Rumunii.

 

Kiedy znalazł się na Wyspie Ostatniej Nadziei po odpowiednim przeszkoleniu będąc w stopniu porucznika nawigatora trafił do polskiego dywizjonu bombowego. Latał w  301 Dywizjonie Bombowym Ziemi Pomorskiej. Brał udział w nalotach na Niemcy. Nocą z 7 na 8 listopada 1941 r. poleciał na bombardowanie Mannheim. W drodze powrotnejnz nad celu nie wrócił na macierzyste lotnisko. Załoga dostała się do niewoli. Okoliczności trafienia do niewoli niemieckiej nie są do końca wyjaśnione. Włodzimierz trafił do Stalag Luft I w okolicach  Stralsundu a z tego do  Stalag Luft III w Żaganiu.

 

Uczestniczył w ucieczce z tego ostatniego w nocy z 24 na 25 marca 1944 r. Był jednym z niewielu jeńców którym udało się uciec. Niestety Niemcy zauważyli ucieczkę. Prawie wszystkich uciekinierów schwytano. Między tymi pojmanymi był Włodzimierz.

 

Razem z kolegami został przewieziony do Zgorzelca. 31 marca 1944 r. razem z innymi jeńcami został zabrany z tego. Więźniowie konwojowani przez Gestapo „mieli” znów trafić do Żagania. Nigdy tam nie dotarli. Zostali rozstrzelani przez swoją ochronę w drodze. W oficjalnym komunikacie Niemcy podali że zginęli w czasie próby ucieczki. Dla zatarcia swojego morderstwa hitlerowcy ciała pomordowanych skremowali na cmentarzu w Legnicy. Prochy rozstrzelanych  w urnach trafiły do Żagania. Trzy lata po wojnie prochy Włodzimierza Kolanowskiego i pozostałych zostały ekshumowane. Zostały pochowane  na Cytadeli w Poznaniu.

 

Źródło: Konrad RYDOŁOWSKI