1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

Pilot Japońskich linii lotniczych,będący pod wpływem alkoholu został zatrzymany na lotnisku Heathow tuż przed wylotem do Tokio, wyrokiem brytyjskiego sądu spędzi 10 miesięcy w więzieniu.

 28 października policja zatrzymała Katsutoshi Jitsukawę, pilota Japan Airlines, po otrzymaniu zgłoszenia od kierowcy pojazdu dowożącego załogę do samolotu. Pracownik ten powiadomił służby, ponieważ wyczuł od pilota woń alkoholu.

img-japan-airlines-featured.jpg

 

 

 Okazało się, że poziom alkoholu we krwi pilota niemal 10-krotnie przekraczał dopuszczalną normę.

 

"Ogromne niebezpieczeństwo"

W uzasadnieniu wyroku sędzia Phillip Matthews podkreślił, jak istotną rolę w transporcie lotniczym pełni bezpieczeństwo.

 

  • Najważniejszą kwestią podczas tego 12 godzinnego, bądź nawet dłuższego, lotu jest bezpieczeństwo pasażerów. Pański stan upojenia alkoholowego mógł narazić osoby planujące podróż samolotem na ogromne niebezpieczeństwo – powiedział sędzia.
  • Jest pan doświadczonym pilotem, niemniej spożywał pan alkohol na krótko przed wylotem – dodał.
  • Sama myśl o pilotowaniu samolotu przez pana w owym dniu jest zbyt przerażająca, aby nawet o niej myśleć. Potencjalne konsekwencje tego czynu byłyby katastrofalne – podkreślił sędzia.

 

"Czuje się skrajnie podle"

Adwokat pilota Bill Emlyn Jones jako okoliczność łagodzącą wskazywał depresję pilota. – Traktował alkohol jako środek pomagający mu w zmaganiu się z chorobą – tłumaczył obrońca

 

Podczas rozprawy Jitsukawa stwierdził, że czuje się "skrajnie podle” oraz że pragnie przeprosić linię lotniczą, pasażerów oraz swoją rodzinę "za hańbę, jakiej się dopuścił w stosunku do niej

 

Po rozprawie, na konferencji, która odbyła się przed budynkiem sądu, wiceprezes linii lotniczej Japan Airlines Yasuhiro Kikuchi przeprosił za zaistniałą sytuację. Jednocześnie zapewnił, iż współpracownicy skazanego pilota nie dążyli do ukrycia postępowania Jitsukawy.

 

Linie lotnicze Japan Airlines zapowiedziały, iż zamierzają wprowadzić nowy system kontroli trzeźwości na lotniskach poza Japonią. Jest to odpowiedź nie tylko na przypadek 42-letniego pilota, ale wielu innych, podobnych zdarzeń. Od sierpnia 2017 roku miało miejsce 19 przypadków naruszenia firmowych limitów alkoholowych przez pilotów Japan Airlines.