1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

Każdy z pięciu członków zarządu PLL LOT musi zapłacić po 5 tys. grzywny za bezprawne zwolnienie szefowej związku zawodowego w maju - orzekł sąd. Państwowa spółka wniosła sprzeciw.

Jako pierwszy o wyroku publicznie poinformował szef mazowieckiego OPZZ Piotr Szumlewicz. Dowiedział się o nim od Państwowej Inspekcji Pracy, która zaskarżyła zwolnienie Żelazik.

 

11633253-monika-zelazik-643-385.jpg

 

Jak pisze "Gazeta Wyborcza", państwowy przewoźnik wniósł sprzeciw do decyzji sądu rejonowego w sprawie Żelazik. Argumentuje, że szefowa Związku Zawodowego Personelu Pokładowego i Lotniczego nie została zwolniona za działalność związkową, lecz za wzywanie do niepokoju społecznego.

 

Na mocy porozumienia strajkujących związkowców z zarządem spółki z 1 listopada Żelazik została przywrócona do pracy na poprzednich zasadach.

 

Według ówczesnych doniesień chodziło o mail, który wysłała do związkowców. W piśmie, w formie ironicznej, użyła sformułowania: "My zakupiliśmy kilka rac, dwa wozy opancerzone, starą wyrzutnię rakiet, kilka granatów ręcznych i niech każdy weźmie z domu, co po dziadach zostało oraz butlę z benzyną! Ostatecznie powstańcy warszawscy byli gorzej przygotowani, byli rozproszeni, a trzymali się tyle dni... Czy naprawdę ktoś jeszcze wątpi, że jesteśmy prawdziwą siłą, zresztą zawsze byliśmy, ale duch w nas jakoś podupadł".

 

Początkowo media, powołując się na nieoficjalne informacje, spekulowały, jakoby powyższe słowa posłużyły spółce do oskarżenia Żelazik o... terroryzm.

 

Ostatecznie LOT oświadczył, że zarzutów o terroryzm nie stawia. - LOT stanowczo dementuje doniesienia, jakoby oskarżał przewodnicząca ZZPPiL o terroryzm. Pojawiające się mediach informacje i komentarze na ten temat są nieprawdziwe – mówi Konrad Majszyk z biura prasowego PLL LOT. Działaczki do pracy jednak nie przywrócono.