1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

Edward Szystowski urodził się na Łotwie 2 listopada 1896r. Uczył się w Mińsku i Sankt Petersburgu. W tym ostatnim był uczniem Korpusu Morskiego.

  Po ukończeniu nauki w 1917 r. będąc oficerem trafił do rosyjskiej Marynarki Wojennej. Był absolwentem kursu kształcącego kadry lotnictwa morskiego. Rok po zakończeniu I wojny światowej znalazł się w Polsce. Został przyjęty do Wojska Polskiego w stopniu oficerskim ( porucznik marynarki ). Początkowo był pracownikiem Departamentu dla Spraw Morskich a następnie służył we Flotylli Pińskiej. Gdy Polska znalazła się w niebezpieczeństwie stanął w jej obronie. Walczył w wojnie polsko rosyjskiej 1920/21. Był dowódcą dywizjonu statków Floty Wiślanej.

 

W 1922 r. przeszedł do służby w Dowództwie Floty w Pucku. Rok później skończył kurs lotnictwa morskiego we Francji. Po powrocie do Polski przeszedł  kurs w Bydgoszczy ( Niższa Szkoła Pilotów ). W maju 1925 roku został przydzielony do  Morskiego Dywizjonu Lotniczego w Pucku. Będąc w stopniu kapitana marynarki do 1928 r. dowodził Morską Eskadrą Wielosilnikową. W tym roku odbył staż dowodzenia w Dywizjonie Torpedowców i  kurs w Szkole Podwodnego Pływania we Francji. Będąc we Francji nadzorował realizację budowanego dla polski okrętu podwodnego. Był nim ORP „Ryś”. Edward był jego pierwszym dowódcą. 12 marca 1933 został mianowany na stopień komandora podporucznika. 

 

W kwietniu 1933 r. objął dowodzenie Morskiego Dywizjonu Lotniczego. Na krótko przed wybuchem II wojny światowej znalazł się w Holandii. Zapoznał się z ofertą Holendrów obejmującą wodnosamoloty. Wchodził w skład komisji która miała odebrać dla Polski budowane tam dla Polski dwa okręty podwodne. Był jej przewodniczącym. Jedną z zamawianych jednostek był legendarny ORP „Orzeł”. Komandor Edward Szystowski zginął 1 września 1939 r. Miało to miejsce w czasie nalotu Luftwaffe na bazę lotnictwa morskiego w Pucku. Został pochowany na tutejszym cmentarzu.

 

 Źródło: Konrad RYDOŁOWSK