1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

Inauguracja działalności Polskiej Grupy lotniczej. W jej skład weszły spółki Polskie Linie Lotnicze LOT, LOT Aircraft Maintenance Services, LS Airport Services oraz LS Technics.

 

Celem utworzenia grupy mają być między innymi korzystniejsze kontrakty, oszczędność kosztów oraz lepsza koordynacja. Jak powiedział prezes PGL i PLL LOT Rafał Milczarski, obecnie trwają prace nad wspólną strategią grupy.

 

To, co chcemy zrobić, to osiągnąć sukces w całym regionie. Chcemy, by PGL była ulubioną grupą lotniczą mieszkańców Europy Środkowej i Europy Wschodniej. Tak definiujemy nasz cel

podkreślił prezes Milczarski.

 

13188984_2222222.png

 

 

Planowane wspólne zakupy paliwa. Milczarski zapewnia, że PGL, jako duży gracz rynkowy może wynegocjować niższą cenę. To samo dotyczy innych zakupów, ważnych dla poszczególnych spółek.

W ramach grupy powstanie też spółka leasingowa, która będzie kupować samoloty dla PLL LOT.  Milczarski zapowiedział, że zostanie ona utworzona w ciągu kilku miesięcy.

 

Narodowy przewoźnik na obecną chwilę korzysta z samolotów zakupionych prze zagraniczne firmy. Utworzenie polskiej spółki, która będzie właścicielem samolotów może się wiązać z niższymi kosztami dla LOT-u. Będzie ona także kupować sprzęt niezbędny do obsługi naziemnej.

 

Prezes Milczarski poinformował, że powstanie Polskiej Grupy Lotniczej jest jednym z elementów przygotowań do utworzenia Centralnego Portu Komunikacyjnego. Ze strategii PLL LOT wynika, że spółka będzie obsługiwać 50 procent ruchu na CPK.

 

Rafał Milczarski zapowiedział, że będzie łączył funkcje prezesa PLL LOT - PGL. Zaznaczył```` jednak, że będzie pobierał jedną pensję z Polskiej Grupy Lotniczej.

 

W styczniu 2018r została powołana Polska Grupa Lotnicza, a w sierpniu Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zgodził się na przejęcie przez PGL spółek PLL LOT, LOT AMS i LS Airport Services. Celem PGL jest konsolidacja aktywów Skarbu Państwa na rynku.