1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

Niedaleko miejscowości Pałęsk w województwie warmińsko-mazurskim doszło do katastrofy z udziałem samolotu myśliwskiego Mig-29. Dyżurny Rządowego Centrum Bezpieczeństwa Krzysztof Sobków powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że pilot nie przeżył. Jak na razie nie ustalono przyczyn katastrofy, do której doszło przed drugą w nocy. Rano oświadczenie wydało MON.

 

Pasłęk. Katastrofa myśliwca Mig-29

 

Do wypadku maszyny doszło o godz. 01.57 w czasie lotównocnych. Myśliwiec MiG-29 pochodził z 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego. "Pilot katapultował się w okolicach miejscowości Saków (18 km od Malborka). Wrak samolotu odnaleziono ok. pół km od zabudowań. Po 2.30 lekarz pogotowia potwierdził zgon pilota" - informuje MON.

Jak z kolei podaje IAR samolot uderzył o ziemię i zapalił się. Pilot zdążył się katapultować, ale został znaleziony martwy kilkaset metrów od wraku maszyny. Na miejscu katastrofy pracowało 10 jednostek straży pożarnej, w tym 6 typowo gaśniczych.

Sprawę wyjaśni Komisja Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego - powiedział portalowi polska-zbrojna.pl mjr Dariusz Kurowski z Dowództwa Generalnego RSZ. - Nie możemy w tej chwili spekulować. Trzeba poczekać chociażby na przeanalizowanie korespondencji, jaką pilot prowadził z wieżą kontroli lotów - dodaje rzecznik.

Ministerstwo Obrony Narodowej informuje, że rodzina zmarłego została powiadomiona o wypadku i objęta opieką psychologiczną. Tragicznie zmarły pilot miał ponad 800 wylatanych godzin, w tym ponad 500 na Mig-29, na których pełnił dyżury bojowe. Wielokrotnie brał udział w krajowych i międzynarodowych ćwiczeniach.