1 1 1 1 1 Rating 5.00 (2 Votes)

Pionierski wyczyn polskiego pilota!

Polak, Kamil Skorupski, w poniedziałek 11.06.18 o godzinie 08:03 rano dokonał pierwszego na świecie lądowania cywilnego samolotu na plaży położonej w mieście. Lądowanie odbyło się w Gdyni. Historyczny wyczyn jest elementem przygotowań do sierpniowych pokazów lotniczych Gdynia Aerobaltic 2018.

 

„Lądowałem już na śniegu i plaży kamienistej - dzieli się wrażeniami Kamil Skorupski, jednak piasek jest najmniej przewidywalnym podłożem. Wymaga zarówno przygotowań technicznych, jak i dużych umiejętności pilota”. Statek powietrzny, na którym dokonano historycznego lądowania to lekki samolot Carbon Cub. Na potrzeby wydarzenia zainstalowano w nim specjalne, duże opony niwelujące opór stawiany przez piasek.
„Cieszymy się, że dzięki temu wyczynowi nasze miasto wpisze się w historię światowej awiacji. O Gdyni znowu jest głośno, a piękno naszych plaż z pewnością nie umknie nikomu, kto natknie się na informację o dzisiejszym lądowaniu. Zapraszamy do Gdyni przez cały sezon!” – zachęca Marek Łucyk, dyrektor Gdyńskiego Centrum Sportu.
Lądowanie jest częścią lotniczych wydarzeń na które, w dniach 17 do 19 sierpnia, zapraszają władze Gdyni.
„Pokazy Gdynia Aerobaltic 2018, tak jak dzisiejsze lądowanie, to wydarzenia unikalne. Gdynia jako jedno z niewielu miast na świecie dysponuje unikatowymi warunkami. Morze, szeroka piaszczysta, miejska plaża oraz lotnisko w Babich Dołach pozwalają zorganizować bezpieczny, światowej klasy, pokaz lotniczy, także w warunkach nocnych” mówi jeden z organizatorów Hubert Topoliński z firmy Aeropact.
Zachęceni zeszłorocznym sukcesem organizatorzy poszerzyli formułę wydarzenia. W tym roku będzie ono trwało aż 3 dni i odbywało się w dwóch miejscach. Niezwykle efektowne pokazy wieczorno-nocne, planowane na 17 i 18 sierpnia, będzie można obserwować na gdyńskiej plaży miejskiej. Dzienne pokazy m.in. samolotów odrzutowych oraz wystawa statyczna, planowane w dniach 18 i 19 sierpnia, odbędą się na lotnisku w Babich Dołach.

Wśród maszyn, które będą uczestniczyć w pokazach dynamicznych znajdą się między innym wojskowe samoloty Mig 29, Saab J-32, oraz latający w szwedzkich barwach J-29 Tunnan.