1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

Pierwszy Airbus BelugaXL niedawno przeszedł pomyślnie naziemnie testy wibracji co oznacza, że swój dziewiczy lot odbędzie już tego lata.

 

Znalezione obrazy dla zapytania BelugaXL

 

Objektem testów było jego zachowanie podczas lotu oraz skonfrontowanie z różnymi teoretycznymi sytuacjami podczas lotu, takimi jak lot i lądowanie w przy porywistym wietrze. Testy pozwoliły zbadać i wyeliminować natężenie drgań samolotu, na jakie może być narażony podczas operowania w powietrzu. Badania te udowodniły, że samolot jest odporny "trzepotanie" skrzydłami odpowiedzialne kilka katastrof w przeszłości. 

 

Testy związane z wibracjami przeprowadziło francuskie biuro National d'Etudes et de Recherches Aérospatiales (ONERA) w spółpracy z niemieckim Deutsche Luft-Reederei (DLR), podczas ośmiu dni z użyciemi kilkuset akcelerometrów samolot był wystawiany na działanie wstrząsów i drgań. Symulacje te zostały zastosowane zarówno na pustym samolocie, jak i pod obciążeniem. Za bezpieczeństwo statku powietrznego odpowiada ponad 600 czujników, 7000 metrów kabli i 300 czujników. ONERA i DLR są również odpowiedzialne za testy A320neo oraz A380, zatem mają już doświadczenie z testowaniem produktów Airbusa.

 

BelugaXL jest jest programem ograniczonym (tylko 5 samolotów ma być zbudowanych), egzaplarz użyty do testów naziemnych jest jednocześnie prototypem latającym. Gigant od Airbusa został wyposażony w silniki Rolls-Royce Trent 700 i jest gotowy by przeprowadzić testy w powietrzu. 

 

Projekt BelugaXL swój poiczątek miał w Listopadzie 2014 by zaspokoić potrzebę transportu wielkogabarytowych części, niezbędnych do produkcji innych modeli Airbusa.