Logowanie

Zdjęcie dnia

  • Jacek Grześkowiak

    Jacek Grześkowiak

Newsletter

Cotygodniowa porcja informacji lotniczych

JOOMEXT_TERMS

Pogoda

 


Dołącz do nas !

FB TW google-plus-ikona-2012 YT 

 


1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

Samolot transportowy Ilyushin IL-76 należący do algierskich sił powietrznych rozbił się 11 kwietnia 2018 r, na obrzeżach Bazy Lotniczej Boufarik.

Na pokładzie rozbitego samolotu przybywało ponad 200 osób. Katastrofa miał miejsce  w pobliżu Algierii  (Afryka Północna).

Według lokalnych źródeł samolot pokonywał lot do Bechar. Nie wiadomo również jaka była przyczyna katastrofy.

Według oficjalnego raportu Ministerstwa Obrony w wyniku katastrofy zginęło 257 osób ( 247 pasażerów i 10 członków  załogi ).  Większość pasażerów stanowili żołnierze Narodowych Sił Zbrojnych Algierii lub członkowie ich rodzin ,  nie ujawniono danych ofiar .

Wiceminister obrony Algierii generał Ahmed Gaid Salah oznajmił o wszczęciu postępowania w celu ustalenia  przyczyny katastrofy . 

Na pokładzie rozbitego samolotu znajdowało się również 26 członków Frontu Polisario, wojskowo- politycznej organizacji niepodległościowej walczącej  z Marokiem o niepodległość Sahary  Zachodniej.

Katastrofa algierskiego transportowca wojskowego Ilyushin IL-76 to największa katastrofa w Afryce od 1973r , a największa w historii samolotów Ilyushin IL-76. Według bazy o bezpieczeństwie lotniczym od 1971 r.  IL-76 uczestniczył w 79 wypadkach łącznie z 875 ofiarami.

 

 

Źródło : AeroTime

Opracowała : Marta Szczupak