Logowanie

Zdjęcie dnia

  • Jacek Grześkowiak

    Jacek Grześkowiak

Newsletter

Cotygodniowa porcja informacji lotniczych

JOOMEXT_TERMS

Pogoda

 


Dołącz do nas !

FB TW google-plus-ikona-2012 YT 

 


1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

Airbus Defence and Space otrzymał wiążące zamówienie na pięć samolotów Airbus A330 MRTT (Multi Role Tanker Transports) od europejskiej organizacji ds. zarządzania programami zbrojeniowymi (OCCAR) w imieniu agencji wsparcia i zamówień NATO (NSPA), które zostanie sfinansowane przez Niemcy i Norwegię.

 

Zamówienie następuje po ogłoszonym 29 czerwca protokole porozumień, w którym oba kraje zobowiązały się dołączyć do Holandii i Luksemburga w europejsko-natowskim programie wielonarodowej floty MRTT (Multinational MRTT Fleet, MMF).

 

Uzupełnienie umowy podpisane dziś w siedzibie OCCAR w Bonn dodaje pięć samolotów do dwóch zamówionych poprzednio przez Holandię i Luksemburg oraz przewiduje cztery dodatkowe opcje, aby umożliwić innym krajom dołączenie do grupy. Kontrakt przewiduje dwa lata wstępnego wsparcia. 

 

Program jest finansowany przez cztery kraje, które będą miały wyłączne prawo do wspólnej eksploatacji tych należących do NATO samolotów. Samoloty będą skonfigurowane do tankowania w locie, transportu pasażerów i ładunków oraz ewakuacji medycznej.

 

Pierwsze dwa zamówione wcześniej samoloty zostaną dostarczone z linii konwersji tankowców Airbus Defence and Space w Getafe w pobliżu Madrytu, a przekazanie wszystkich siedmiu ma nastąpić w latach 2020-2022. 

 

Europejska Agencja Obrony (EDA) zainicjowała program MMF w 2012 r. OCCAR zarządza fazą pozyskiwania MMF jako agent kontraktowy w imieniu NSPA. Po zakończeniu tej fazy NSPA będzie odpowiadać za zarządzanie całym cyklem użytkowania floty.

Zródło: Airbus