Logowanie

Zdjęcie dnia

  • Jacek Grześkowiak

    Jacek Grześkowiak

Newsletter

Cotygodniowa porcja informacji lotniczych

JOOMEXT_TERMS

Pogoda

 


Dołącz do nas !

FB TW google-plus-ikona-2012 YT 

 


1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

Airbus Perlan Mission II, pierwsza na świecie inicjatywa wysłania bezsilnikowego samolotu na granicę przestrzeni kosmicznej, zapisała się wczoraj w historii. Perlan 2 wzniósł się na wysokość ponad 52 000 stóp (15 000 metrów) nad Patagonią w Argentynie i ustanowił nowy światowy rekord wysokości lotu szybowca.

 

Pierwszy pilot Jim Payne i drugi pilot Morgan Sandercock odbyli historyczny lot Perlanem 2 z międzynarodowego portu lotniczego Comandante Armando Tola w El Calafate w Argentynie, bijąc poprzedni rekord 50 727 stóp (15 461 metrów), który został ustanowiony przez założyciela Projektu Perlan Einara Enevoldsona i głównego sponsora projektu Steva’a Fossetta w niehermetyzowanym Perlanie 1.

Airbus Perlan Mission II to inicjatywa wysłania bezsilnikowego szybowca na granicę przestrzeni kosmicznej z wykorzystaniem zjawiska określanego mianem stratosferycznych fal górskich, wstępujących prądów powietrza, które kilka razy w roku znacznie nasilają się w niektórych regionach położonych w pobliżu biegunów. Obszar wokół El Calafate, otoczony argentyńskimi Andami, to jedno z tych nielicznych miejsc, w których wstępujące prądy powietrzne mogą sięgać stratosfery.

Ze względu na brak silnika Perlan 2 jest unikatową platformą do badań naukowych, a podczas każdego lotu wykonywane są eksperymenty związane z tak różnorodnymi zagadnieniami, jak czynniki wpływające na zmiany klimatu albo wpływ promieniowania na pilotów na dużych wysokościach.

Po zakończeniu sezonu szybowania na falach górskich w Argentynie, Airbus Perlan Mission II powróci do Minden w Nevadzie, gdzie zespół ochotników zmodyfikuje i ulepszy Perlana 2 na podstawie informacji zgromadzonych podczas tegorocznych lotów próbnych.

Ostatecznym celem Projektu Perlan jest osiągnięcie pułapu 90 000 stóp (27 500 m), światowego rekordu wysokości dowolnego lotu na skrzydłach, z silnikiem czy bez.

Loty Perlana 2 można śledzić na żywo w Wirtualnym Kokpicie Airbus Perlan Mission II pod adresem http://bit.ly/VirtualPerlan2. Informacje o planowanych lotach można znaleźć na stronach Projektu Perlan na Twitterze (@PerlanProject) i Facebooku (www.facebook.com/perlanproject).

Więcej informacji o Airbus Perlan Mission II można znaleźć pod adresem www.perlanproject.org

 

 

Informacje o Airbus Perlan Mission II

Airbus Perlan Mission II to inicjatywa wysłania bezsilnikowego szybowca na granicę przestrzeni kosmicznej, wyżej, niż dotarł jakikolwiek inny skrzydlaty samolot w stabilnym, kontrolowanym locie, aby dokonać nowych odkryć związanych z lotami na dużych wysokościach, pogodą i zmianami klimatu. To historyczne przedsięwzięcie jest zwieńczeniem dekad badań naukowych, inżynierskich innowacji oraz pracy międzynarodowego zespołu lotników i naukowców, którzy bezinteresownie użyczają swojego czasu i wiedzy na rzecz Projektu Perlan. Projekt jest wspierany przez firmę Airbus i grupę innych sponsorów, do której należą Weather Extreme Ltd., United Technologies oraz BRS Aerospace.

Inni sponsorzy Projektu Perlan:

United Technologies

Weather Extreme Ltd.

BRS Aerospace

 

Sprzęt, usługi i wsparcie instytucjonalne:

Aero Club Lago Argentino

AGM Container Controls

ANAC

Dyrekcja Badań i Rozwoju Sił Powietrznych Argentyny

Automated Metal Products

Biomarine Rebreathers

Bonehead Composites

 

Żródło Airbus