1 1 1 1 1 Rating 5.00 (4 Votes)
POLSKIE ZAKŁADY LOTNICZE Sp. z o.o.
MIELECHistoria przemysłu lotniczego w naszym kraju posiada już blisko stuletnią tradycję. Przez cały czas dąży do zaznaczenia swojej silnej pozycji na rynku światowym. Jest to możliwe dzięki ciągle rosnącej sprzedaży samolotów. W tym dziale pragniemy przedstawić Państwu najbardziej znane zakłady przemysłu lotniczego zarówno w Polsce, jak i za granicą. Jako pierwsze, największe w Polsce, Mieleckie „Polskie Zakłady Lotnicze” Sp. z o.o.

To firma z ponad sześćdziesięcioletnią tradycją lotniczą w regionie południowo-wschodniej Polski. PZL Mielec są wytwórcą popularnych na całym świecie samolotów rolniczych, ale także samolotów lokalnego transportu pasażerskiego, do zadań specjalnych oraz do szkolenia pilotów. To z ich linii produkcyjnych wychodzą takie maszyny jak Dromader czy Skytruck. Ich działalność produkcyjno-handlowa to głównie dzialania w zakresie wyrobów lotniczych własnej konstrukcji, ale także współpraca z takimi potentatami w branży lotniczej jak: Pratt & Whitney, czy SAAB Aerostructures.

Firma zatrudnia wykwalifikowaną kadrę inżynieryjno-techniczną i posiada odpowiednie zdolności techniczne, organizacyjne i produkcyjne do budowy samolotów oraz prowadzenia lotniczych programów rozwojowych.

16 marca 2007 r. 100% udziałów w Polskich Zakładach Lotniczych Sp. z o.o. zostało zakupione od ARP S.A. przez United Technologies Holdings S. A. (UTH), spółkę United Technologies Corporation (UTC). UTC jest spółką nadrzędną Sikorsky Aircraft Corporation.

W ofercie PZL Mielec znajdują się m.in. M28 SKYTRUCK - samolot pasażerski i transportowy, M28B BRYZA - samolot patrolowy i ratownictwa morskiego, M18 DROMADER - samolot rolniczy i pożarniczy i M26 ISKIERKA - samolot szkolny i treningowy. Firma świadczy także usługi w zakresie projektowania, prób i badań samolotów, obróbki plastycznej (formowania blach), obróbki skrawaniem, obróbki cieplnej i cieplno-chemicznej, procesów technologicznych w tym specjalnych, badań laboratoryjnych, prac z wykorzystaniem systemów CAD/CAM/CAE.
Firma posiada uprawnienia do prowadzenia m.in. szkoleń lotniczych pilotów oraz personelu obsługi technicznej, szkoleń kandydatów do licencj PPL(A).

Spółka posiada wszelkie certyfikaty niezbędne do prowadzenia działalności w zakresie określonym we wpisie do Rejestru Handlowego, m.in. Certyfikat Systemu Jakości Nr JW-17/2/2005 spełniający wymagania PN-EN ISO 9001:2001 i Kryteriów WSK , certyfikat nr 530/A/2006 spełniający wymagania AQAP 2110:2003, Certyfikat Organizacji Obsługowej Nr PL.145.024 zgodny z wymaganiami PART 145, Certyfikat Organizacji Produkującej Nr PL.21G.0008 zgodnie z wymaganiami Part 21, Sekcja A, Podczęść G, Certyfikat Organizacji Projektującej Nr EASA.21J.112 zgodnie z wymaganiami Part 21, Sekcja A, Podczęść J, Certyfikat zatwierdzenia przez BAE SYSTEMS nr BAE/AG/10543/AERO obejmujący System Jakości na zgodność z dokumentem BAe/AG/QC/SC1 Part 1 oraz procesy specjalne, świadectwo Uznania Laboratorium Badawczego Nr LB-115/25 spełniające kryteria normy PN-EN ISO/IEC 17025:2001, II-go stopnia zgodnie z wymaganiami specyfikacji DT-L/95

18 grudnia 2006 roku podpisana została umowa pomiędzy ARP a Sikorsky Aircraft Corporation o kupnie 100% udziałów PZL Mielec przez tę drugą, umowę sfinalizowano 16 marca 2007 roku.

 

Oprac. na podstawie informacji ze strony internetowej zakładu