1 1 1 1 1 Rating 4.20 (5 Votes)

 

Szybowiec SZD-56 Diana 2 nad Andami w Chile

Tegoroczny program pokazów na dziesiątym, jubileuszowym Pikniku Szybowcowym w Lesznie będzie bardzo bogaty. Przedstawiamy atrakcje które mają największe szanse na fotel króla show.

 

 

 

Balony

W lesznie działa Leszczyński Klub Balonowy, do którego należą osoby bardzo dobrze znane w środowisku pilotów, takie jak Ewa Prawicka-Linke czy Bogdan Prawicki. Zdobywcy tytułów mistrzowskich, a w przypadku pani Ewy Prawickiej także Pucharów Świata, mają na koncie wiele osiągnięć. To właśnie Bogdan Prawicki przeleciał nad Wielkim Murem Chińskim oraz był pierwszym pilotem balonowym który pokonał Tatry. Nie zabraknie także świeżej krwi w postaci Denisa Dawidziuka i Pawła Sobola.

sky-896469 960 720

 

Wiatrakowce

Są to bardzo nietypowe urządzenia, latające na zupełnie innych zasadach niż śmigłowce. Pomimo tego, ze wirnik główny jest rozkręcany przez tłokowe lub turbinowe silniki, wirnik główny kreci się wyłącznie dzięki naporowi powietrza od spodu! Jedyny napęd mechaniczny to silnik z tyłu oraz pchające śmigło. Niezwykłe możliwości wiatrakowców Xenon zaprezentują nam Dariusz kiszka oraz Romuald Owedyk.

20100627 Xenon2 Krakow 1328

Szybowce Juniorów

O tym, że w szybownictwie Polacy są w światowej czołówce wiadomo od dawna. Jednak poza seniorami mamy także bardzo dobrych juniorów. To właśnie oni, członkowie Szybowcowej Kadry Narodowej Juniorów pojawią się w Lesznie i pokażą nam, że szybowiec wcale nie musi być akrobacyjny aby zachwycić widownię pokazów lotniczych.

glider-762067 960 720

J6 - Fregata

Kolejnym gościem piknigu będzie polska J-6 Fregata. Jest to unikatowy motoszybowiec, którego rozpiętość skrzydeł sięga ponad 12 metrów. Jego specyficzną cechą jest to, że posiada usterzenie ogonowe w układzie "V", zwane także "motylkowym" lub usterzeniem Rudlickiego. W samolotach znajduje się przeważnie ster kierunku (płetwa pionowa) oraz ster wysokości (pozioma płetwa). Tymczasem w tym motoszybowcu zastosowano unikalny system łączący sterowanie kierunkiem lotu i wysokością na dwóch płetwach ustawionych pod kątem około 45 stopni względem podłoża.

 

J-6 Fregata 01

źródło: samolotypolskie.pl

Paralotniarstwo

W tym sporcie można latać bez silnika, bez kokpitu, a nawet bez kabiny.  Na Pikniku paralotniarstwo będzie promowane przez członków zespołu szkoły paralotniowej Fly2Live, Piotra Kośmidera, który obcuje z paralotniarstwem od 18 lat oraz Andrzeja Walczaka. Program pokazowy Fly2Live w Lesznie będzie krótki, lecz dynamiczny. Swoje możliwości zaprezentują nie tylko w dzień, pojawią się bowiem także na nocnym bloku pokazów. Ich widowisko, przepełnione świetną muzyką, na pewno zachwyci wiele osób.

paraglider-875020 960 720