1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

08Instruktor spadochronowy I klasy, szef sekcji ratownictwa lotniczego w Dowództwie Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej kmdr ppor. Sebastian Smuga kończy dzisiaj karierę skoczka wojskowego. Z końcem maja rozstaje się z mundurem.

 

 

 

Swój pierwszy skok na spadochronie kmdr ppor. Sebastian Smuga oddał w 1998 roku jeszcze w trakcie nauki w Liceum Lotniczym. Do jego ukończenia miał ich na koncie 7. Na dobre do skakania wrócił po 9 latach, kiedy służył w 1. Puckim Dywizjonie Lotniczym. W 2006 roku został instruktorem spadochronowym a obecnie na swoim koncie ma ponad 930 oddanych skoków. Ostatnie w karierze wojskowej wykonał w tym tygodniu, podczas zgrupowania spadochronowego w 42. Bazie Lotnictwa Szkolnego w Radomiu. Z dniem 31 maja kończy zawodową służbę wojskową i rozstanie się z mundurem.

04

Komandor podporucznik Sebastian Smuga to absolwent studiów zawodowych w Wyższej Oficerskiej Szkole Lotniczej w Dęblinie z 1994 roku. Po jej ukończeniu przez ponad rok służył w 41. Pułku Lotnictwa Myśliwskiego w Malborku. Następnie, we wrześniu 1995 roku, wyznaczony został na stanowisko starszego oficera rozpoznania w sztabie 1. Dywizjonu Lotniczego w Gdyni Babich Dołach. Od tej pory jego kariera wojskowa związana była z lotnictwem morskim. W kolejnych latach pełnił obowiązki starszego oficera operacyjnego oraz szefa sekcji rozpoznania powietrznego w 1. Dywizjonie i 28. Eskadrze Lotniczej. W międzyczasie został również absolwentem Uniwersytetu Gdańskiego gdzie ukończył studia magisterskie na kierunku ekonomicznym. W lipcu 2004 roku skierowany został do Dowództwa Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej gdzie objął obowiązki młodszego specjalisty w sekcji szkolenia lotniczego. Dwa lata później ukończył kurs przeszkolenia lotniczych instruktorów spadochronowych, a w 2007 roku, studia podyplomowe w Akademii Marynarki Wojennej. Przez ostatnie pięć lat był szefem sekcji ratownictwa lotniczego w Dowództwie BLMW.

10

W trakcie służby komandor Sebastian Smuga odznaczony został Złotym Medalem Za Zasługi dla Obronności Kraju, Srebrnym Medalem Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny oraz Brązowym Medalem za Długoletnią Służbę.

07

(tekst i fotografie kmdr ppor. Czesław Cichy)