1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

PS2015JakubMikoajczyk-241

Już w czerwcu będziemy świadkami lotniczych wydarzeń z najwyższej półki. Leszno zaprasza na lokalną, ale pełną klasy, jubileuszową imprezę lotniczą: X Jubileuszowy Piknik Szybowcowy.

 

 

 

 

 

Jak mówią organizatorzy: „ Lokalne imprezy lotnicze w Polsce kojarzymy częściej z rodzinnym piknikiem na zielonej trawce, kiełbaską, balonikami i karuzelą, którą urozmaici na niebie kilka punktów skromnego programu pokazowego. Z takim zamysłem dziesięć lat temu startował Piknik Szybowcowy w Lesznie. Ale to już było... Po latach rozwoju imprezy organizatorzy dolecieli do jubileuszu. I patrząc na listę potwierdzonych gości upewniam się, że płynna zmiana nazwy „Piknik Szybowcowy” na „Leszno Air Picnic” jest w pełni uzasadniona.

 

PS2015JakubMikoajczyk-71

 

 

Przede wszystkim trzeba podkreślić, że :Leszno Air Picnic jest imprezą międzynarodową. O jej klasie decydują nie tylko wyśmienici goście, prezentujący swoje statki powietrzne, czy umiejętności w dynamicznym pokazie. Na wyjątkowy charakter imprezy wpływa niesamowita widownia, która co roku tłumnie zjawia się na Pikniku. W zabawie biorą udział nie tylko całe rodziny, ale i wyśmienici fotografowie.

Ponadto Leszno Air Picnic to jedyna w tej części Europy impreza, która pokazy lotnicze ma również... w nocy.

Wszystkie występy komentować będzie Radek Brzózka, znany prezenter telewizyjny i fan lotnictwa (prywatnie paralotniarz).
Każdy widz może bawić się z nami za, można powiedzieć symboliczne, 5 złotych

 

 

PS2015AnnaKopocka-452

 

 

A co organizatorzy mówią o programie?
Rykiem dwunastocylindrowej rzędówki o mocy 1500 koni mechanicznych okrzyki zachwytu zagłuszy z pewnością P-51 Mustang „Lousiana Kid” (pierwszy raz w Polsce), którym z Niemiec przyleci Wilhelm Heinz. W szranki stanie z nim legendarny pilot Will Greenwood dosiadający narowistego Jaka-3 – ależ pięknie byłoby zobaczyć ich walkę kołową w powietrzu! Skoro o parach mowa - z Wielkiej Brytanii zawita nierozerwalny duet Fire Flies (pierwszy raz w Polsce) na dolnopłatach Van`s RV4, kręcący akrobację w dzień oraz w nocy z użyciem pirotechniki i LED-owego oświetlenia samolotów. Tytułu najsympatyczniejszej pary pokazowej z ubiegłego roku będą bronić Guy Westgate i Tim Dews z grupy aeroSPARX, którzy także nocą na motoszybowcach Grob skleją się w powietrzu w jeden organizm, sypiąc z końcówek skrzydeł długimi na kilka metrów warkoczami iskier. Także na nocny blok pokazów chrapkę ma Szwed Johan Gustafsson. Pierwszy raz w Polsce zaprezentuje pokaz na naszym rodzimym szybowcu SZD-59 ACRO. Przesiądzie się też na mało znany u nas samolot akrobacyjny Giles G-202. Również po raz pierwszy w naszym kraju na niebie zatańczy szybowcowy zespół White Wings. Co ciekawe będzie to w ogóle pierwsza wizyta zagraniczna tego rumuńskiego zespołu latającego na historycznych szybowcach Brasov IS28 B. Piękna muzyka plus dym plus nocna pirotechnika w cenie! Do Leszna wróci też latający ekstremalnie ciasno czeski zespół The Flying Bulls, nareszcie w czteroosobowym składzie!

Natomiast z naszych rodzinnych stron, swoją obecność potwierdził espół Akrobacyjny „Orlik” oraz F-16 z bazy w podpoznańskich Krzesinach, od ubiegłego roku latający w tygrysim malowaniu pod nazwą Tiger Demo Team.
Podziwiać będzie można historyczna TS-11 Iskra z Fundacji Biało-Czerwone Skrzydła ze Sławomirem Hetmanem za sterami (zaplanowana z pokazem dokładnie o zachodzie słońca!) oraz mistrza szybowcowego – Macieja Pospieszyńskiego, który złapie za stery samolotu EXTRA!

„Całości dopełni Szybowcowa Kadra Juniorów, startujący praktycznie z miejsca Carbon Cub, spadochroniarze ze Sky Magic, paralotniarze z The Flying Dragons Team (latający także po zmierzchu) oraz majestatyczny i piękny Boeing Stearman Mateusza Stramy.”

Jako patron medialny, w imieniu współorganizatorów, zapraszamy wszystkich serdecznie!

Niedługo więcej szczegółów!

 

foto: Anna Kłopocka i Jakub Mikołajczyk