1 1 1 1 1 Rating 5.00 (1 Vote)

Podczas zorganizowanych przez  EAA targów lotniczych w Oshkosh w USA Airbus oraz organizacja badawczo-rozwojowa  Perlan Project ujawniły prace nad konstrukcją szybowca, który będzie w stanie osiągnąć wysokość do tej pory dla tego typu maszyn nieosiągalną.

 

Dzięki, odkrytym przez Einara Enevoldsona, górskim falom stratosferycznym szybowiec będzie mógł wznieść się na wysokość ponad 27 kilometrów i pobić dotychczasowe rekordy wysokości lotu samolotów załogowych. Szybowiec będzie również zbierać dane na temat atmosfery i warstwy ozonowej, w których będzie się poruszać. Pierwsze loty planowane są  w przyszłym roku lub w roku następnym – 2016.

Informację tę ogłosili Jean Botti, dyrektor ds. technicznych Grupy Airbus i Einar Enevoldson, założyciel Perlan Project oraz były pilot testowy NASA. W 2006 roku Enevoldson wraz z podróżnikiem Stevem Fossettem pobili ówczesny rekord wysokości lotu szybowca wzbijając się na  wysokość nieco ponad 15 km w standardowym szybowcu.

Perlan Project to organizacja badawczo - rozwojowa non-profit, która m.in. zajmuje się konstruowaniem szybowców do lotów na bardzo dużych wysokościach. Enevoldson założył ją po zebraniu dowodów na istnienie górskich fal stratosferycznych, zjawiska pogodowego, którego wcześniej nikt nie znał. Fale te docierają na wysokość 40 km.

 

 

GŚ na podstawie aviationweek.com