Zdjęcie dnia

  • Jacek Grześkowiak

    Jacek Grześkowiak

Newsletter

Cotygodniowa porcja informacji lotniczych

JOOMEXT_TERMS

STREFA LOTNICZA

Pogoda

 


Dołącz do nas !

FB TW google-plus-ikona-2012 YT 

 


Article Index

Zostań pilotem samolotu ultralekkiego

Szkolenie na samoloty ultralekkie (fot. Zakłady LZ)Napisaliśmy już, jak zostać zawodowym pilotem w lotnictwie cywilnym. Coraz częściej w polskiej branży lotniczej mamy jednak do czynienia z lotnictwem cywilnym – turystycznym, tzw. małym, czy też General Aviation (GA). Zaś niska cena samolotów ultralekkich wpływa na bardzo szybki rozwój tej własnie kategorii. Prowadzi to automatycznie do największej popularności szkoleń lotniczych dotyczących właśnie na statkach powietrznych w klasie samolotów ultralekkich (ULLa –skrót w dosłownym tłumaczeniu z czeskiego: „Ultralekki statek powietrzny aerodynamicznie kierowany”). W ostatnim czasie samoloty ultralekkie nie ustępują pod względem parametrów technicznych klasycznym „dorosłym” samolotom, a nawet niektóre z nich znacznie przewyższająca.

Zastanawiacie się Państwo, co Was podczas takiego szkolenia? Poniżej spróbujemy krok po kroku opisać cały program szkolenia. Ale najpierw:

Zanim zaczniemy szkolenie (a w praktyce najpóźniej przed pierwszym samodzielnym wylotem) trzeba przejść badania lekarskie. Do latania na samolotach ultralekkich wystarczy badanie przez lekarza sportowego. Nie są to jakieś skomplikowane badania lotnicze. Ich poziom jest podobny do badań na prawo jazdy. Przegląd kandydata trwa ok. pół godziny. Lekarz kontroluje ciśnienie, wzrok, ogląda EKG, które należy mieć ze sobą. Wypełniana jest również ankieta o ogólnym stanie zdrowia, alergiach, ciąży, przebytych chorobach które mogłyby mieć wpływ na samopoczucie podczas lotu. Z własnego doświadczenia powiem wam, że nie ma się czego obawiać i o ile człowiek nie ma naprawdę poważnej zdrowotnej dolegliwości to bez problemu takie badania przejdzie.

Po badaniach czeka nas szkolenie teoretyczne. Teoria to 45 godzin wykładów i jest to pierwszy punkt szkolenia. Będą to podstawy aerodynamiki, meteorologia, silniki i przyrządy, nawigacja, konstrukcja samolotów, lotnicze przepisy itp. To wtedy także zapoznacie się z lotniskiem, jego topografią, specyfikacją itp.

Program szkolenia teoretycznego obejmuje:

aerodynamika

8h

konstrukcja samolotu

8h

przepisy UL-1

8h

nawigacja

6h

meteorologia

6h

silniki lotnicze i śmigła

6h

przyrządy pilotażowe i nawigacyjne

6h

radio-korespondencja

3h

Po ukończeniu teorii trzeba przejść przygotowanie naziemne. To element niezbędny zanim zaczniecie latać. Musicie znać podstawowe informacje o samolocie, na którym będziecie się uczyć latać, musicie wiedzieć jakie dokumenty musi posiadać samolot, jak i na czym polega przegląd techniczny i kontrola przed startem, instruktor pokaże wam jak działają stery i do czego służy każdy z przyrządów. Następnie możecie usiąść do samolotu i odbyć pierwszy zapoznawczy lot. W jego trakcie nie będziecie sterowali samolotem, lecz instruktor zademonstruje Wam jak się to robi i jakie są możliwości samolotu.
W dalszych lotach będziecie się trzymać programu szkolenia. Najpierw lot po prostej, potem łagodne i ostre zakręty, płynne przejście z jednego zakrętu w drugi. Potem nauczcie się, co zrobić aby kulka chyłomierza była tam, gdzie powinna być.

Dalej nauka startu i lądowania (szczerze mówiąc to ona właśnie zajmie najwięcej czasu podczas szkolenia), ćwiczenie ślizgu, ćwiczenie niedopuszczenia do przeciągnięcia samolotu, poprawa źle zaczętego lądowania, oraz lądowanie w terenie przygodnym. Bardzo duży nacisk kładziony jest na umiejętność lądowania awaryjnego.

Samolot ultralekki zwany „sportowym urządzeniem latającym” nie posiada lotniczego certyfikatu i trzeba sobie uświadomić, że do zatrzymania pracy silnika może dojść kiedykolwiek, dlatego w każdej sekundzie lotu musimy mieć gdzie awaryjnie wylądować.

Kolejny etap to nauka lądowania z bocznym wiatrem i loty z zakrytymi przyrządami. Instruktor zakryje Wam wszystkie przyrządy i każe Wam bezpiecznie wystartować i wylądować. Lot z zakrytymi przyrządami jest ostatnim elementem którego nauczycie się razem z instruktorem. Prawidłowe reakcje, zachowanie bezpiecznej wysokości i prędkości bez widoczności przyrządów świadczą o prawidłowym wyczuciu samolotu i warunków lotu.

Podczas lotu kontrolnego instruktor może żądać wykonania wszystkiego, czego się do tej pory nauczyliście i jeżeli wszystko będzie w porządku to zostaniecie dopuszczeni do lotu samodzielnego. W pierwszych lotach solo należy wykonać 3 okręgi i według przepisów jest to koniec latania danego dnia.

Następnie znowu lot kontrolny, aby się instruktor upewnił, że wszystko jest w porządku. Potem, w lotach samodzielnych, czeka was to wszystko, czego uczyliście się podczas lotów z instruktorem: zakręty, okręgi, ślizgi itp. Wyjątek stanowi nauka lądowania w terenie przygodnym ponieważ to ćwiczenie jest na tyle niebezpieczne, że można je wykonywać jedynie z instruktorem. Następnie wykonacie dwa loty nawigacyjne z międzylądowaniem z instruktorem i jeden samodzielny. I to będzie ostatni punkt całego programu szkolenia praktycznego.