Velocity TXL-5-RG
Velocity Aircraft / USA

velocity

Velocity TXL-5-RG  -  źródło: www.velocity-xl.com

Projekt samolotu byl wzorowany na samolocie Rutan ”Long-EZ” i został opracowany w firmie Velocity Aircraft. Silnikiem umieszczony w tylej części kadłuba (napędza go śmigło pchające). Zbudowany jest w układzie kaczka. Prototyp oblatany w lipcu 1985 r. Samolot budowany jest seryjnie w kategorii Experimental. Dostarczany jako gotowy samolot lub w zestawie do samodzielnego montażu.

W grudniu 2007 r. do Polski samolot Velocity TXL-5-RG na amerykańskich znakach rejestracyjnych N296TC przetransportowała, a właściwie przyleciała nim załoga w składzie Waldemar Miszkurka i Jerzy Piekarz. Piloci pokonali Północny Atlantyk na trasie Sebastian (Floryda, USA)- St. Augustine- Groton- Nashua (koło Bostonu, USA)- Goose Bay (Kanada)- Kangerlusuaq (Grenlandia)- Reykjavik (Islandia)- Aalborg (Dania)- Rzeszów. W Polsce samolot otrzymał znaki rejestracyjne SP-YXY.

Konstrukcja:
To czteromiejscowy średniopłat w układzie kaczka i konstrukcji kompozytowej. Kabina zakryta. Statecznik poziomy z przodu kadłuba, usterzenie pionowe podwójne umieszczone na końcach skrzydła. Podwozie trójkołowe z kołem przednim, chowane w locie.

Dane techniczne: