Allegro 2000

Allegro 2000 bedący poprzednikiem modelu 2007 był dwumiejscowym, jednosilnikowym górnopłatem. Allegro 2000 to samolot o bardzo dobrych własnościach aerodynamicznych. Cechami szczególnymi Allegro są łatwy i przyjemny pilotaż oraz bardzo ekonomiczna eksploatacja. Bardzo staranne dobranie materiałów użytych do budowy daje niskie zużycie paliwa przy stosunkowo wysokiej prędkości lotu i długoletniej trwałości samolotu Allegro. Kabina jest przestronna, ze znakomitą widocznością w locie i na ziemi. Miejsca pilota i pasażera znajdują się obok siebie.

 

 

Wyprodukowano ponad 170 szt. samolotów Allegro wszystkich typów, które posiadają certyfikację w następujących państwach: Czechy, Słowacja, Hiszpania, Belgia, Dania, Finlandia, Włochy, Niemcy. Allegro SW posiada certyfikacje w Czechach, Hiszpanii i Francji.


Allegro 2007

FantasyAir wprowadziło do produkcji nowy ulepszony samolot ULL - Allegro 2007. Nowe Allegro jest następcą Allegra 2000, ma unowocześniony wygląd i szereg konstrukcyjnych, które jeszcze bardziej pozwalają na pełne wykorzystanie właściwości samolotu przez początkujących pilotów. Zwiększono kabinę pilota. Podwyższono ją dla pilotów o wzroście 190 cm i poszerzono o 5 cm. Powiększono drzwi, zmieniono szyby boczne na wypukłe, zmieniono konstrukcję i mocowanie foteli. Klasyczne instrumenty nawigacyjne zastąpiły częściowo panele LCD.

Zmodyfikowano kadłub aby uzyskać lepsze osiągi aerodynamiczne. Cała konstrukcja samolotu oparta jest o kompozyty kevlarowe z metalowym płatem. Zwiększono pojemność zbiorników paliwa z 55 do 63 litrów. W Allegro 2007 istnieje możliwość zamontowania także dodatkowego 40-litrowego zbiornika w skrzydłach. Tak więc łączna pojemność zbiorników wynosi 103 litry. Zmieniono konstrukcje usterzenia ogonowego. Producent wprowadził nowy katalog malowań samolotu.

Allegro 2000 Allegro SW

 

Arius F - wersja wodna Allegro 2000

Allegro posiada też wersję na pływakach pod nazwą Arius F. Pływakowa wersja Allegro o wzmocnionej konstrukcji i masie 520 kg jest certyfikowana w klasie Experimental w Finlandii.

Dotąd wyprodukowano 8 szt. tego samolotu. Zastosowane pływaki to Kanadyjskie Full Lotus 1220.

 

Charakterystyka

Skrzydło jest metalowe, jednodźwigarowe z dźwigarkiem pomocniczym do którego są mocowane klapy przestawiane elektrycznie na 15 i 50 stopni.Samolot posiada kompozytowy kadłub o strukturze plastra miodu. Usterzenie w układzie "T" metalowe. Współczynnik przeciążeń wynosi +4 i -2. Podwozie trójkołowe z kołem przednim osłonięte owiewkami. Koła podwozia głównego są hamowane hydraulicznie hamulcami tarczowymi.

Golenie podwozia głównego są spawane i całe podwozie jest amortyzowane krążkami gumowymi. Zbiornik paliwa o pojemości 50 litrów umiejscowiony jest w kadłubie.

Przykładowe wyposażenie kokpitu Allegro 2000Przykładowe wyposażenie kokpitu Allegro 2000

Wyposażenie podstawowe: prędkościomierz, wysokościomierz, wariometr, przechyłomierz, kompas, paliwomierz, trzyłopatowe śmigło Sport Prop, klapy sterowane elektrycznie, hamulce hydrauliczne, tapicerka kabiny, malowanie w kolorze białym. Instrukcje w języku polskim.

 
 

Kliknij aby powiększyć

Sylwetka samolotu Allegro 2000
kliknij aby powiększyć

Kliknij aby powiększyć

Sylwetka samolotu Allegro SW
kliknij aby powiększyć

 

 
 
 

Allegro KIT - zestaw do samodzielnego montażu

Kliknij aby powiększyć

Allegro KIT zawiera wszystkie potrzebne materiały do budowy samolotu, dokładne plany i rysunki niezbędne do montażu. Nitowane podzespoły jako skrzydło i stery są już z 75% gotowe. Trzeba się liczyć z przepracowaniem 600 godz. na dokończenie samolotu. Zestaw KIT nie jest przeznaczony dla klientów europejskich.

Allegro Kit nie zawiera: silnika, łoża silnika, śmigła, przyrządów lotniczych i przyrządów silnika. Można kupić osobno także główne podzespoły samolotu, jak kadłub, podwozie i skrzydło.

 

Allegro Hobby - zestaw do samodzielnego montażu

Allegro Hobby jest prawie kompletnym samolotem, do którego trzeba zabudować silnik, przyrządy i pomalować. Allegro Hobby nie zawiera: silnika, śmigła, przyrządów, instalacji paliwowej, instalacji elektrycznej zależnej od typu silnika, tapicerki kabiny, ostatecznego malowania płatowca. Termin wykonania od 3 do 4 miesięcy.

 

 {youtube}UhkEIRn0wns&translated=1{/youtube}

Zestawienie parametrów technicznych

Typ samolotu
Allegro 2000
Allegro SW
Silnik, producent
Rotax 912 UL
Rotax 912 S UL
Rotax 582 UL DCDI
Rotax 912 UL
Silnik moc    
Ilość miejsc i rodzaj 2 miejsca, górnopłat  
Wymiary
 
 

 
Rozpiętość skrzydeł
10.8 m
9,6 m
Długość 6,36 m 6,36 m
Wysokość 2,05 m 2,05 m
Waga
 
 
Masa całkowita
450 kg
450 kg
Masa własna
282 kg / Rotax 912
262 kg / Rotax 582
Masa własna
285 kg / Rotax 912 S
280 kg / Rotax 912 UL
Ciężar maksymalny 520 kg 520 kg
Osiągi samolotu    
Prędkość maksymalna 220 km/h 190 km/h
Prędkość podróżna - 75% 160 km/h 140 km/h
Wznoszenie maksymalne 5 m/s 4,5 m/s