Socata

 

Socata (również Daher-Socata, dawniej EADS Socata) jest producentem samolotów  napędzanych silnikami tłokowymi oraz turbośmigłowymi, w tym samolotów biznesowych, pasażerskich i szkoleniowych. Firma produkuje także konstrukcje lotnicze dla innych producentów, takich jak Airbus, Dassault, Embraer, Eurocopter i Lockheed Martin.

Siedziba firmy znajduje się obecnie w Tarbes we Francji. Początki SOCATA sięgają początku XX wieku. Morane-Saulnier produkował najpierw samodzielnie samoloty, a następnie stał się filią dla Sud Aviation.

Sud Aviation postanowił wejść na rynek lekkich samolotów z nową spółką założoną w 1966. W 2000 roku SOCATA stała się całkowicie zależna od EADS (dawniej Aerospatiale ). Obecnie jedyny model w produkcji to TBM 900 z pojedynczym silnikiem śmigłowym.

Historia Socata sięga 1911r, kiedy producent samolotów Morane Saulnier dopiero się rozwijał. W 1966 roku, Morane Saulnier zmieniła nazwę na SOCATA (co jest skrótem od francuskich słów "Societe de Construction d'Avions de Tourisme et d'affaires" , czyli "spółki zajmującej się konstruowaniem samolotów turystycznych i business jetów"). Firma została kupiona przez Sud Aviation do produkcji małych samolotów. W 2000 Socata stała się całkowicie zależna od EADS.

W dniu 3 listopada 2008 roku, EADS i Daher ogłosiły, przetarg na nabycie 70% udziałów w Socata. W dniu 7 stycznia 2009 roku Daher potwierdziła nabycie większość udziałów. W marcu 2015 nazwa firmy została zmieniona na Daher-Socata.

 

Modele:

 


Na podstawie wikipedia.it