Piper

 

Piper Aircraft – jest producentem samolotów dla lotnictwa ogólnego , z siedzibą w Municipal Airport w Vero Beach na Florydzie. Obok Beechcraft i Cessna jest uważany za jedną największych firm zajmujących się produkcją samolotów głównie na potrzeby lotnictwa cywilnego. Od swojego powstania w 1927 roku, aż do końca 2009 roku firma wyprodukowała około 144 tysięcy samolotów w 160 certyfikowanych modelach.

Założona w Taylor Aircraft Manufacturing Company we wrześniu 1927 roku przez Gilberta i Taylor Clarence i Gordon A. Taylor w Rochester, Nowy Jork, zmieniła nazwę na Taylor Brothers Aircraft Corporation w kwietniu 1928r.

Pod koniec 1930 roku firma ogłosiła bankructwo i William T. Piper kupił resztę przedsiębiorstwa. W grudniu 1935, po serii nieporozumień, stworzył własną spółkę o nazwie Taylorcraft Aircraft Company. W marcu 1937 w wyniku pożaru, który zniszczył fabrykę w Bradford, firma przeniosła się do opuszczonej fabryki jedwabiu w Lock Haven, Pensylwania. To właśnie w tym roku zmieniła nazwę na Piper Aircraft Corporation.

        

 

 

 


 Na podstawie wikipedia.es