Maule Air

 

Maule Air - to amerykański producent lekkich, jednosilnikowych samolotów. Jest rodzinnym przedsiębiorstwem założonym w 1941r. przez Belforda D. Maule. Główna siedziba mieści się w Moultrie, Georgia. Maule wyprodukował łącznie ponad 2500 samolotów. 

 

Historia
Belford D. Maule urodził się 04 listopada 1911 w Old Fort, Ohio na farmie swoich rodziców. Opuścił dom w wieku 15 lat i wyjechał do Salladasburga wraz z wujem i ciotką którzy prowadzili warsztat oraz kawiarnie. Tam pokazał swoje zdolności inżynieryjne poprzez budowę ciągnika przy zastosowaniu własnych pomysłów na silnik.
W 1940 roku rodzina przeniosła się do Maule Jackson w Michigan. Rok później założono tam spółkę,której pierwszym projektem było podwozie dla samolotu ze skrętnym tylnym kołem wykonane z lekkich materiałów. Lata doświadczeń w projektowaniu i inżynierii które zaowocowały w 1961, kiedy to spółka konstruktorów Maule otrzymała certyfikat typu FAA dla modelu samolotu M-Dee Bee 4. Pierwszy model znany jako M-4 Jetasen został skonstruowany w kwietniu 1962r w fabryce Maule Aircraft.

W roku 1968 Belford D. Maule i jego rodzina przenieśli fabrykę do bazy lotniczej w Spence Moultrie, Georgia, gdzie znajduje sie do dziś. W tym czasie ich samoloty ewoluowały od silników o mocy145 KM do 220 KM. Dodatkowo nowy zakład znajdujący się w bazie Spence Air oferował szkolenia dla pilotów, a przy okazji miał idealne miejsce na budowę i testy samolotów. 

W następnych latach samoloty Maule stały się popularne na wszystkich kontynentach świata, zyskując reputację niezawodnych oraz w przystępnej cenie.

 

 


Na podstawie wikipedia.en