logo d59e16cc-cb22-4cb6-99de-22820c1ef98b

 

Gulfstream Aerospace – amerykańska wytwórnia lotnicza, z siedzibą w Savannah, w stanie Georgia. Większość wyprodukowanych przez nich samolotów to samoloty cywilne lub dyspozycyjne.
Początkowo (od 1957 roku) Gulfstream był marką przedsiębiorstwa Grumman Aircraft Engineering Corporation, pod którą sprzedawane były samoloty cywilne. W 1978 roku Gulfstream został sprzedany i stał się samodzielnym przedsiębiorstwem. Od 2001 Gulfstream stał się częścią koncernu General Dynamics.
Firma, która przekształciła się w Gulfstream Aerospace Corporation rozpoczęła produkcję w latach 1950, kiedy to Grumman Aircraft Engineering Corporation, znany z produkcji samolotów wojskowych,oraz biznes jetów opracowaali w swoim zakładzie znajdującym sie w Betfage, Nowy Jork, samolot Grumman Gulfstream I (GI). GI mógł pomieścić 12 pasażerów, miał maksymalną prędkość (563 km/h) na (7620 m) i zakres lotu do 3541 km.  Nowy samolot, przeznaczony był do lotów służbowych, okazał się sukcesem, co skłoniło firmę Grumman do stworzenia kolejnego modelu samolotu buisnes jet który był tak naprawdę zmoderniozowaną wersją Grumman'a I noszącego nazwę Grumman Gulfstream II lub Gulfstream II.
W 1981 roku wprowadzono ulepszony model Gulfstream Gulfstream GIIB. Posiadał on zmodyfikowany kadłub GII i skrzydła GIII. Wariant oferowane masy i wydajności właściwości zbliżone do GIII, lecz z krótszym GII kadłubem.
Wiosną w 1982 siła robocza w fabrykach zwiększyła się do 2500 pracowników. Również w tym roku, nazwę firmy zmieniono na Gulfstream Aerospace Corporation aby odzwierciedlić jego zasięg ogólnoświatowy, oraz stworzono nowy samolot Gulfstream IV.

gulfstream aerospace

W 2003 roku, Gulfstream nabyła centrum obsługi na lotnisku Londyn-Luton. Ponadto, w 2003 roku, dla samolotu dalekiego zasięgu Gulfstream G450 wprowadziła one zmiany dotyczące wielkości oraz budowy kabiny. W 2004 roku korporacja otrzymała specjalne wyróżnienie dla rozwoju modelu G550. Gulfstream zdobyła kolejną nagrodę w okresie następnych dziesięciu lat. G550 to pierwszy  model cywilnego samolotu który, otrzymał certyfikat Federal Aviation Administration (FAA). Doceniono w nim wbudowany system Vision (EVS). Samolot zawierał także innowacyjny typ kokpitu w technologi PlaneView,oraz wiele innych niezwykle przydatnych rozwiązań technologicznych.

 

Modele turystyczne:

 

 


Na podstawie wikipedia.en