Grumman

 

Grumman Aircraft Engineering Corporation w późniejszym okresie Grumman Aerospace Corporation – jedna z wiodących wytwórni samolotów w Stanach Zjednoczonych założona w 1929 roku przez Leroya Grummana i Jake'a Swirbula. Jako niezależna firma istniała do chwili połączenia się z Northrop Corporation w roku 1994.
W latach 20. XX wieku Leroy Grumman, a wraz z nim Edmund Poor, William Schwendler, Jake Swirbul, i Clint Towl, pracowali w Loening Aircraft Engineering Corporation, ale gdy fabryka ta została przeniesiona z Nowego Jorku do Pensylwanii, postanowili założyć własną fabrykę w dawnych zakładach Cox-Klemin Aircraft Cor. w Baldwin,Long Island.
Spółkę zarejestrowano 5 grudnia 1929 roku a działanie rozpoczęła 2 stycznia 1930 roku. Na początku zakład zajmował się spawaniem aluminiowych profili do samochodów, jednocześnie starano się utrzymywać jak najlepsze kontrakty z marynarką wojenną. Pierwszą konstrukcję stworzoną dla marynarki były to pływaki. Pierwszy samolot Grummana został zbudowany również dla marynarki.
Był to Grumman FF-1, dwupłat z chowanym podwoziem. Po którym nastąpiła seria kolejnych,udanych projektów. W miarę rozwoju firmy i rosnących potrzeb poszukiwano nowych miejsc do prowadzenia działalności. Najpierw produkcja przeniesiona została do to Valley Stream, następnie do Farmingdale, aż w końcu do Bethpage.
W czasie II wojny światowej marka Grumman stała się sławna z produkcji myśliwców Wildcat i Hellcat oraz samolotu bombowo-torpedowego Avenger. Pierwszym samolotem z napędem odrzutowym był Panther, który wszedł do służby w 1949 roku. Największymi sukcesami okresu powojennego były samoloty A-6 Intruder i F-14 Tomcat.
Grumman był także głównym dostawcą promów kosmicznych Apollo,dzięki którym możliwe było lądowanie człowieka na Księżycu. Kontrakt na dostawy uzyskano 7 listopada 1962 roku i zbudowano 13 nowych maszyn. Po zakończeniu programu Apollo
W roku 1969 firma zmieniła nazwę na Grumman Aerospace Corporation, a w roku 1978 sprzedała swój oddział Grumman-American Division do Gulfstream Aerospace Corporation. Koniec okresu zimnej wojny i następująca w konsekwencji tego redukcja wydatków na obronność doprowadziła do szeregu zmian wśród producentów lotniczych. W roku 1994 w wyniku połączenia Grummana z Northrop Corporation powstał Northrop Grumman.

 

Samoloty Cywilne

 

 


Na podstawie wikipedia.en