cos

Dornier Flugzeugwerke – to niemiecka wytwórnia samolotów założona we Friedrichshafen w 1914 roku przez Claudiusa Dorniera. Od chwili założenia do dnia dzisiejszego wytwórnia skonstruowała wiele maszyn zarówno do celów wojskowych, jak i na rynek cywilny. Początkowo firma nosiła nazwę Dornier Metallbau.

Na przełomie lat 20. i 30 XX wieku stała się wiodącym wytwórcą dużych łodzi latających o unikalnej na tamte czasy, całkowicie metalowej konstrukcji. Najbardziej znanymi w tamtych czasach samolotami firmy Dornier były maszyny Dornier Do J Wal i największy ówcześnie produkowany samolot Dornier Do X.

Gdy doszło do wybuchu II wojny światowej przedsiębiorstwo zaczęło budować swoje samoloty poza granicami kraju w celu uniknięcia restrykcji nałożonych na Niemcy w ramach traktatu wersalskiego. Licencyjnie produkowano również samoloty Dornier w fabrykach we Włoszech, Hiszpanii, Japonii i Holandii, a po odrzuceniu traktatu przez nazistów rozpoczęto produkcję również w Niemczech.

W 1985 roku przedsiębiorstwo weszło w skład grupy Daimler-Benz. W tym samym czasie powstał Lindauer DORNIER GmbH, oddział zajmujący się produkcja maszyn dla przemysłu tekstylnego. W 1996 roku większość udziałów wytwórni została wykupiona przez amerykańską korporację Fairchild Aircraft. Na bazie obu firm utworzono FairchildDornier.

Modele:

 

 


Na podstawie wikipedia.pl