Cirrus

 

Samoloty turystyczne firmy Cirrus

 

Cirrus Design Corporation to światowy lider w produkcji samolotów lotnictwa ogólnego. Samoloty tej firmy wyznaczają standardy bezpieczeństwa, m.in. wszystkie modele w swoim podstawowym wyposażeniu posiadają spadochronowy system ratunkowy dla całego samolotu. Na co dzień pilotują go m.in. Angelina Jolie i Brad Pitt.

Najbardziej popularne samoloty to Cirrus SR22 oraz SR20, w swoim standardowym wyposażeniu posiadają innowacyjne i zaawansowane technologie projektowe, włączając w to opatentowany przez Cirrus Design system CAPS (Cirrus Airframe Parachute System) - spadochron dla całego samolotu.

Pierwotnym bodźcem dla powstania spadochronu ratunkowego, obejmującego cały samolot była kolizja w powietrzu, która przydarzyła się współzałożycielowi firmy Cirrus Aircraft – Alanowi Klapmeierowi. Wydarzenie to zainspirowało założycieli Cirrus Arcraft do stworzenia technologii, która chroniłaby pilotów w takich sytuacjach. Cirrus Airframe Parachute System (CAPS) – najbardziej znacząca innowacja w zakresie bezpieczeństwa w historii lotnictwa ogólnego od ponad 50 lat jest rozwiązaniem odpowiadającym tej potrzebie.

System spadochronowy jest zaprojektowany w taki sposób, aby chronić pasażerów w sytuacji zagrożenia, poprzez bezpieczne sprowadzenie samolotu na ziemię po uruchomieniu spadochronu. Pociągnięcie czerwonej dźwigni CAPS umieszczonej pod sufitem wewnątrz kokpitu uruchomi system wyrzutni rakietowej umieszczonej w tylnej części kadłuba. W kilka sekund rozpościera się czasza o średnicy 19.8 m, ograniczająca prędkość samolotu. Ostateczne skutki lądowania są absorbowane przez działające jak strefa kontrolowanego zgniotu podwozie, klatkę bezpieczeństwa i technologię absorbowania energii Cirrus Energy Absorbing Technology  zainstalowaną w fotelach absorbujących przeciążenia rzędu nawet 26G.

Liczby odnoszące się do CAPS mówią same za siebie. Już 105 osób zawdzięcza życie temu, że wybrali samolot Cirrus, standardowo wyposażony w spadochron ratunkowy dla całego płatowca. Do nich należy Greg Huntley, którego prawdziwą historię należy koniecznie zobaczyć i wysłuchać. Po 15 latach na rynku i 52 zdarzeniach wiemy, że w przypadku uruchomienia systemu w zakresie eksploatacyjnym przewidzianym w Instrukcji Użytkowania w Locie, skuteczność CAPS w ratowaniu ludzkiego życia jest 100 procentowa.

Cirrus sprzedaje swe produkty bezpośrednio w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej poprzez swój dział sprzedaży. Przedstawicieli handlowych posiada również w krajach Ameryki Południowej, krajach Europy, Chinach, Austarlii, Daleko-Wschodniej Azji, Afryce Południowej, Meksyku oraz Karaibach.

 
 

 Na podstawie wikipedia.pl