Zdjęcie dnia

  • Jacek Grześkowiak

    Jacek Grześkowiak

Newsletter

Cotygodniowa porcja informacji lotniczych

JOOMEXT_TERMS

Pogoda

 


Dołącz do nas !

FB TW google-plus-ikona-2012 YT 

 


Beechcraft

 

 


Beech Aircraft Company - 
została założona w Wichita, w stanie Kansas, w 1932 roku przez Waltera Beech'a i jego żonę Olive Ann Beech .

Firma rozpoczęła działalność w zamkniętej fabryce Cessna. Dzięki pomocy Teda Wellsa, który zaprojektował ich pierwszy samolot pod nazwą Beechcraft, klasyczny model 17 Staggerwing. Zbudowano 270 egzemplarzy, które następnie były używane przez armię Stanów Zjednoczonych Sił Powietrznych w czasie II wojny światowej .

Beechcraft rozpoczął masową produkcje samolotów.  W 1942 roku podczas pokazu lotniczego zadebiutował po raz pierwszy. Firma wsytawiła samolot Beech Army-Navy "E", który został wyróżniony.

Podczas wojny w kraju firma Beechcraft zdobyła pięć nagród za wydajność i jakość produkcji, głównie za produkcje Beechcraft model 18 Twinn Beech, który stał się powszechnie używany na całym świecie. 

Po wojnie, samolot staggerwings został zastąpiony przez rewolucyjnego Beechcraft Bonanza z charakterystycznym układem powierzchni sterowych ogona w stylu (V-tail lub Butterfly) . 
Bonanza był najdłużej produkowanym samolotem niż jakiegokolwiek inny model. Inne ważne samoloty Beech'a, to King Air / Super King Air,które były produkowane od 1964 roku oraz Baron - dwusilnikowy wariant Bonanzy i Beechcraft Model 18 (pierwotnie był to samolot transportowy produkowany od końca 1930 roku do 1960 roku).

W 1950 roku Olive Ann Beech została prezesem i dyrektorem generalnym firmy, po nagłej śmierci męża w 1950 roku. W 1994 roku  firma Raytheon połączyła linie produktów z Beechcraft Hawker z British Aerospace tworząc Raytheon Aircraft Company. W 2002 roku marka Beechcraft została reaktywowana. W 2006 roku, Raytheon sprzedał markę Raytheon Aircraft do Goldman Sachs. Od momentu powstania główna siedziba Beechcraft mieścił się w Wichita w Kansas.

Wejście w upadłości Hawker Beechcraft ogłoszono 03 maja 2012. Firma została wystawiona na sprzedaż.
26 grudnia 2013 roku Hawker odkupiła Beechcraft za 1,4 miliardów dolarów.

 

Modele cywilne

 
 
 

 


 Na podstawie wikipedia.pl