ACAColor

 

Amerykański  Champion  Aircraft (ACA) z siedzibą w Rochester, w stanie Wisconsin, jest producentem samolotów lekkich i pasażerskich.Firma została założona w 1954 roku przez Roberta Browna. Z  pierwotną siedzibą w Osceola, Wisconsin  rozpoczęła produkcje w 1954 roku. Pierwszym ich samolot był projektem które zakupili od Aeronca Corporation.

W latach 1950 i 1960 American Champion wprowadził zmiany w konstrukcji tego samolotu. Champion opracował i rozpoczął produkcję znacznie ulepszonego następcy samolotów z serii 7, jak również dwusilnikowego Lancera. Champion został przejęty w 1970 roku przez Bellanca Aircraft Corporation , który produkował samoloty w większości wzorowane na Championie.

W 1988 roku firma przeszła fuzje z przedsiębiorstwami Champ, Citabria, Scout oraz Decatlon i rozpoczęła produkcję części zamiennych dla tych samolotów. W 1990 roku firma zyskała środki do produkcji nowych modeli samolotów  Champ'a, Citabrii, Decathlon'a i Scout'a. Ostatecznie projekty te przeszły na rzecz korporacji Bellanca który nabył Champion Aircraft Corporation w roku 1970.

 

Modele:

 

 


Na podstawie wikipedia.en