Aeronca-Logo

 

Aeronca Aircraft, została założona 11 listopada 1928 w Cincinnati. Obecnie połączona wraz z Aeronautical Corporation of America, ma siedzibę w Middletown, w stanie Ohio. Jest czołowy amerykański producent elementów silnika i struktur płatowców dla lotnictwa komercyjnego oraz przemysłu obronnego. W latach 1930-1940, firma była głównym producentem statków powietrznych, a także silników dla niektórych z ówczesnych projektów.

W 1937 roku w wyniku powodzi całe lotnisko w Lunken zostało doszczętnie zniszczone a wraz z nią maszyny i prawie wszystkie z bardzo wczesnych planów i rysunków samolotów. W tym czasie zapadła decyzja, aby przenieść fabrykę na bardziej stabilną powierzchnię w Middletown, Ohio od tej pory tam mieściła się ich główna siedziba. Pierwsza samolot firmy Aeronca został zbudowany w dniu 5 czerwca 1940 roku w fabryce w Middletown.

W 1945 roku, po zakończeniu II wojny światowej, Aeronca rozpoczął produkcje dwóch nowych modeli The Champion 7AC i 11AC . Firma zaprzestała produkcji samolotów w 1951 roku, a w 1954 roku sprzedała swoje projekty samolotów firmie Aeronca Champion Corporation. Produkcja nowego Champion Aircrafta odbywała się w  miejscowości Osceola w Wisconsin samoloty produkowane były wariantach Champion oraz Citabria. Do którego ponownie uzyskali dostęp od Bellanca Aircraft Company w 1970 roku. Produkcja zakończyła się w 1951 roku, firma Aeronca Aircraft sprzedała do tej pory 17.408 sztuk samolotów w 55 modelach.

W 1978 roku Aeronca planowała ponownie rozpoczęcie produkcji samolotów typu Foxjet ST600. Projekt został ostatecznie odwołany z powodu braku dostępności silnika WR-44. Przedsiębiorstwo teraz buduje komponenty dla firm przemysłu lotniczego, w tym dla Boeinga , Northrop Grumman , Lockheed i Airbusa. W swojej 23-letniej historii zostawili olbrzymi wkład w lotnictwie ogólnym i wojskowym.

 

 Modele:

 

 


Na podstawie wikipedia.en