Higiena pilota


Odzież. Ubiór pilota powinien:

- chronić przed ewentualnym urazem.

- chronić przed niekorzystnymi wpływami atmosferycznymi,

- zapewniać swobodę ruchów,

- odznaczać się trwałością i estetyką wyglądu,

- być wygodny w użytkowaniu,

- nie sprawiać trudności w konserwacji.

Oczywiście, w pierwszej fazie szkolenia idealnym rozwiązaniem jest używanie zwykłego dresu sportowego. Wskazane jest, aby on wykonany z bawełny, bowiem dresy z tworzywa sztucznego utrudniają oddychanie skóry i są niehigieniczne.

Obuwie powinno być lekkie, trwale, odporne na działanie wody, dopasowane do stopy i zapewniające maksymalną wygodę także podczas marszu.


Słuchawki powinny spełniać dwie funkcje:

1) służyć do łączności radiowej z ziemią,
2) tłumić hałas z kabiny.


Dobre słuchawki nie powodują ucisku i bólu głowy; zatem słuchawki powinny być lekkie, sprawne i dobrze dopasowane.

Okulary nie powinny ograniczać pola widzenia. Muszą być dobrze dopasowane i nie powinny powodować ucisków.

Okulary szklane ograniczają dopływ promieniowania UV do gałki ocznej ale w przypadku rozbicia stwarzają zagrożenia dla oka. Plastikowe szkła powinny zawierać filtry ograniczające dopływ promieni UV do gałki ocznej. Ponadto kolor

szkieł powinien być neutralny, nie zmieniający barw (zmiana barw może wywołać wrażenie nieostrości widzenia i powodować błędy w ocenie odległości).

Rękawic należy używać wyłącznie pięciopalczastych, dobrze dopasowanych i tylko wtedy gdy są niezbędne.

Przed wykonaniem lotu buty trzeba starannie zasznurować.

Wsiadając do samolotu trzeba mięć świadomość pełnej sprawności psychofizycznej i dobre samopoczucie. Stan taki osiąga tylko pilot zdrowy i wypoczęty. W okresie poprzedzającym lot należy zapewnić organizmowi minimum 7-8 godzin snu. Nawet wówczas gdy loty rozpoczynaj się bardzo wcześnie, trzeba pamiętać o zjedzeniu lekkiego, pożywnego śniadania. Jeśli planowany jest długotrwały lot należy zabrać ze sobą jedzenie i picie.
 

UWAGA! Przed lotem i w czasie lotu nie wolno spożywać napojów gazowanych.

W razie złego samopoczucia lub jakiejkolwiek dolegliwości nie wolno przystępować do wykonania lotu. O wszystkich dolegliwościach trzeba meldować instruktorowi lub przebywającemu na starcie lekarzowi. Nikt nie poczyta tego za słabość raczej za dowód zdrowego rozsądku.

Wykonywanie lotów po spożyciu alkoholu jest zabronione! Nie wolno również pilotować samolotu po zżyciu środków farmakologicznych wywierających działanie na system nerwowy (przeciwbólowe, nasenne, odurzające itp.).

"Higiena lotnicza" instr. pil. mgr Janusz Czubkowski