"Ucieczka przed bombami" to książka, której tematem głównym nie tyle są samoloty, co ucieczka przed nimi. Dokładniej chodzi o wywóz skarbów kultury, które ratowano przed niemieckimi bombami podczas II wojny światowej. Autorem książki jest Leszek Adamczewski, pisarz, na którego dorobek składa się wiele pozycji dotyczących tajemnic i zagadek właśnie z okresu II wojny.

 

ucieczka przed bombami

 

Adamczewski jest uznanym pisarzem i dziennikarzem poznańskim, stąd jego zainteresowania krążą wokół stolicy Wielkopolski.


Wartość merytoryczna książki jest bardzo duża, bowiem pozycja  powstała w oparciu o dokumenty polskie, niemieckie, amerykańskie i rosyjskie, a także o rozmowy ze świadkami wydarzeń.Jest to kolejny plus książki, którą czyta się z zapałem, zainteresowaniem i świadomością, że informacje zostały rzetelnie sprawdzone przez autora.. Wszyscy miłośnicy historii powinni być zadowoleni, w książce brak jest żmudnych opisów, a czytelnik ma wrażenie, że niczym niewidzialny widz bierze udział bezpośrednio w opisywanych wydarzeniach.


Przed bombowcami wywożone są eksponaty głównie z poznańskiego Muzeum Cesarza Fryderyka oraz Archiwum Rzeszy. Malarstwo, rękodzieło artystyczne, eksponaty z dziedziny historii naturalnej, to wszystko bierze udział w "ucieczce". Wszystkim miłośnikom samolotów oraz osobom lubiącym ciekawostki, powinno spodobać się to, że losy eksponatów splatają się z eksponatami wywożonymi z innych miejscowości, m. in. Z Galerii Drezdeńskiej. Całość przeplatają zdjęcia budynków, eksponatów czy po prostu wydarzeń opisanych w książce.


Wisienką na torcie wiedzy jest fakt, że Adamczewski krótko podsumowuje, co stało się z wywiezionymi eksponatami i jakie szanse mamy na odzyskanie tych brakujących.

 

Zdecydowanie możemy polecić tę pozycję, której czytanie nie zajmie więcej, jak jeden weekend.