Wszyscy marzyli o jednym - ujrzeć w celowniku bombowym Berlin...
- kanon literatury lotniczej


Pierwszego września 1939 roku niemiecki pancernik Schleswig-Holstein otworzył ogień na Westerplatte, rozpoczynając tym samym jedną z najokrutniejszych wojen w dziejach ludzkości. Pomimo dzielnego przeciwstawiania się naporowi wroga, decyzją najwyższych władz Wojsko Polskie zostało wycofane do Rumunii. Widząc nadzieję na walkę z nazistami przy użyciu alianckich samolotów, lotnicy postanowili zbiec do Francji. Stamtąd trafili do Wielkiej Brytanii, zasilając szeregi RAF-u, by później utworzyć legendarne dywizjony, których waleczność i oddanie miały zmienić losy wojny..."...Powieść Janusza Meissnera jest historią porucznika Herberta, który wraz z kompanami porzuca rumuńską niedolę i ponownie staje w szranki z niemieckim zagrożeniem. Żądło Genowefy i L- jak Lucy to doskonałe powieści przygodowe. Napisane żywym i humorystycznym językiem, nasycone doświadczeniami pilota II wojny światowej, stanowią kanon literatury lotniczej.

Wiele już razy w ciągu ostatnich sześćdziesięciu paru lat wypadło upomnieć się o wielką polską przygodę, o rolę polskich lotników w II wojnie światowej. Janusz Meissner, sam zawodowy lotnik po szkole pilotów, mógł napisać fachowe studium historyczne - dał jednakże czytelnikom dwie żywe i barwne powieści: Żądło Genowefy i L- jak Lucy. Po sześćdziesięciu latach odkrywamy w nich wyczyny, atmosferę i ducha tej szczególnej formacji bombowej."

Stefan Bratkowski

"Na powieściach Janusza Meissnera wychowało się kilka pokoleń polskich lotników. Brawurowe opisy lotniczych potyczek, uczucia i emocje towarzyszące pilotom podczas podniebnych wojaży sprawiły, że wielu z nas zachwyconych lotniczym światem postanowiło przywdziać stalowe mundury żołnierzy Sił Powietrznych.
Gorąco polecam tę lekturę wszystkim czytelnikom, bez względu na wiek, płeć i zainteresowania!"
mjr Marcin Rogus, rzecznik prasowy Sił Powietrznych RP


"Powieść, mieszając ze sobą fakty i fikcję, okazuje się w rzeczywistości współczesną Odyseją! Każdy amator lotnictwa poczuje, z jakimi emocjami wiążą się nocne bombardowania Niemiec - czym jest lot pod ostrzałem artylerii przeciwlotniczej, w blasku reflektorów lotniskowych, przez burzę magnetyczną. Każda misja "Genowefy" pełna jest wrażeń, za każdym razem przeżycia są nowe i niespodziewane - nawet podczas kolejnego czytania. Zaskakujące, jak ta książka odsłania prawdziwą naturę Polaków."
F. B. Lockhart, "Time & Tide"
 
Książka wydana pod patronatem portalu Samoloty.pl
Rok wydania: 2009
Stron: 360
Oprawa: broszura
Format: 155x235
Pakowanie: 16