Zdjęcie dnia

  • Jacek Grześkowiak

    Jacek Grześkowiak

Newsletter

Cotygodniowa porcja informacji lotniczych

JOOMEXT_TERMS

Pogoda

 


Dołącz do nas !

FB TW google-plus-ikona-2012 YT 

 


Mike Mangold - jeden z najlepszych pilotów akrobacyjnych na świecie. Urodził się 10 października 1955 roku w Cincinnati (stan Ohio). Obecnie mieszka w Victorville w Kalifornii z żoną Julią i dziećmi Nicolas i Melisa.

Doświadczenie lotnicze jest imponujące, do dziś wylatał około 16 000 godzin z czego około 2500 na myśliwcach i 3500 godzin na samolotach akrobacyjnych. Zawodowo zaczął latać w 1977 roku po ukończeniu Akademii lotniczej (US Air Force Academy). W US Air Force latał na myśliwcach F-4 Phantom między innymi wykonywał loty z podwieszonymi ładunkami nuklearnymi, pociskami powietrze-powietrze a także w załodze samolotu „Wild Weasel” (Dzika Łasica). W 1983 roku odbył kurs w słynnej szkole „Top Gun” Po odejściu z wojska Mangold przesiadł się na samoloty pasażerskie, lata maszynami Boeing 767

W 1990 roku Mangold zainteresował się lataniem sportowym i wziął udział w pierwszych zawodach akrobacyjnych, Początkowo wygrywał w zawodach stanowych był miedzy innymi pięciokrotnie mistrzem stanu Kalifornia, dwukrotnie mistrzem Arizony a wreszcie w 2001 roku został mistrzem USA w klasie unlimited. W 2002 roku zajął drugie miejsce w Mistrzostwach USA. W 2004 roku pilot związał się z zespołem Red Bull i był reprezentantem USA w zawodach Red Bulla. Podczas tych zawodów latał na samolotów Citabra, Super Decatlon, Pitts S-1 i S-2, Extra 300, Suchoj Su-26 a ostatnio przesiadł się na maszynę Edge 540

W wolnych chwilach Mangold lata na paralotniach, jeździ na nartach (klasycznych i wodnych) nurkuje. A tężyznę fizyczną podtrzymuje na siłowni. Pilotowi mało było latania to dla rozrywki ukończył kurs spadochronowy i stał się doświadczonym skoczkiem spadochronowym. Wykonał przeszło 4500 skoków w tym katapultował się z myśliwca F-4 Phantom w 1996 roku. Dzięki temu iż jest doświadczonym spadochroniarzem brał udział w ustanowieniu światowego rekordu w spadochroniarstwie. W Miejscowości Anapa ustanowiono nowy rekord w skoku grupowym zamknięty liczba 297.

W serii wyścigów Red Bull Mangold okazał się najlepszym pilotem wygrał inauguracyjny sezon 2005 przed Peterem Besenyei. W 2006 roku Mangold zakończył sezon wyścigów na trzeciej pozycji za Kirbi Chamblisse i Peterem Besenyei. Sezon 2007 ponownie zakończył się sukcesem Mangold wygrał zawody Red Bull przed anglikiem Paulem Bonhomme.

W sezonie 2008 mangold ponownie wystartuje w cyklu zawodów Red Bull w zespole Cobra i po raz kolejny będzie jednym z głównych pretendentów do zwycięstwa.


Oprac. Jacek Waszczuk