Zdjęcie dnia

  • Jacek Grześkowiak

    Jacek Grześkowiak

Newsletter

Cotygodniowa porcja informacji lotniczych

JOOMEXT_TERMS

Pogoda

 


Dołącz do nas !

FB TW google-plus-ikona-2012 YT 

 


hugh dowding Hugh Dowding

 

Hugh Dowding - przyszedł na świat 24 kwietnia 1882 r. w Wielkiej Brytanii. Syn nie poszedł śladem ojca aby zostać wykładowcą szkoły średniej. Wybrał dla siebie mundur podobnie jak dziadek. Po ukończeniu Królewskiej Akademii Wojskowej został oficerem artylerii. To nie przeszkadzało w zainteresowaniach lotniczych. Właśnie one sprawiły, że rozpoczął swoje pierwsze loty w aeroklubie. Z tego trafił do Królewskiego Korpusu Lotniczego. Następnie ukończył Centralną Szkołę Pilotów. Z chwilą wybuchu I wojny światowej został skierowany na front do Francji. Początkowo latał bojowo w 6 Dywizjonie.

Następną jednostką był 16 Dywizjon. Służbę zakończył w 9 Skrzydle. Z chwilą zakończenia działań wojennych pozostał w RAF. W 1927 r. rozpoczął pracę w Ministerstwie Lotnictwa. Po dwóch latach awansował do stopnia generała brygady. W czasie pracy dla Ministerstwa był członkiem kolegium do spraw zaopatrzenia i badan lotniczych. To on między innymi zadecydował o wprowadzeniu do użycia w lotnictwie wojskowym samolotu myśliwskiego Hawker Hurricane. Prototyp odbył loty w grudniu 1935 r. Dywizjony otrzymały wersję gotową do działań w grudniu 1937 r. Podobnie postąpił z drugim myśliwcem. Był nim Spitfire. Obie te konstrukcje stale ulepszane miały się sprawdzić w powietrznej bitwie nad Wielką Brytanią.

Kiedy składał podpis pod dokumentem zatwierdzającym prace rozwojowe nad jednym i drugim jeszcze o tym nie wiedział. Jego zasługą stało się rok wcześniej zreorganizowanie Królewskich Sił Powietrznych. To właśnie on wprowadził do użycia pokoje operacyjne, sektory działania, grupy myśliwskiej i umiejętnie wykorzystał działania radaru. Pod jego dowództwem rozwinęła się Pomocnicza Służba Kobiet tak niezbędna na wojskowych lotniskach Więc nikogo za bardzo nie zdziwiło, że 14 lipca 1936 r. objął dowodzenie lotnictwem myśliwskim RAF. W 1939 r. chciał odejść do cywila. Przełożeni nie zaakceptowali tej decyzji. Pozostał w wojsku. Kiedy wojska III Rzeszy zaatakowały Francję, Dowding przekroczył Kanał. Udzielił lotniczego wsparcia sojusznikowi. Ta decyzja nie za bardzo była na rękę Churchillowi. Chciał mieć dowódcę myśliwskiego na Wyspie.

Zdawał bowiem sobie sprawę co będzie następnym celem dla armii Hitlera. Niestety ludziom podległym Dowdingowi nie udało się skutecznie obronić sojusznika i wesprzeć własnych oddziałów we Francji. Kiedy rozpoczęła się Bitwa o Wielką Brytanię objął dowodzenie nad silami lotniczymi broniącymi Anglii. Po skończonej zwycięskiej dla niego Bitwie z racji na wiek przeszedł w stan spoczynku. i emeryturę. Jego stanowisko powierzono Sholto Douglasowi. Przez czas jakiś sędziwy Hugh przebywał w Stanach Zjednoczonych. Za oceanem zabiegał o pomoc dla lotnictwa brytyjskiego. Na emeryturze zajął się pisarstwem. Zmarł 15 lutego 1970 r. w Tunbridge. Zwłoki zostały spalone a prochy złożone w kaplicy przy Muzeum Bitwy o Anglię w Abeby.

 

Oprac. Konrad Rydołowski