Zdjęcie dnia

  • Jacek Grześkowiak

    Jacek Grześkowiak

Newsletter

Cotygodniowa porcja informacji lotniczych

JOOMEXT_TERMS

Pogoda

 


Dołącz do nas !

FB TW google-plus-ikona-2012 YT 

 


Louis Blériot

Louis Blériot - urodził się 1 lipca 1872 r. we Francji. Blisko ćwierć wieku później ukończył studia techniczne. Trzy lata wcześniej od braci Wright zbudował swój pierwszy samolot. Ten był zaopatrzony w ruchome skrzydła. Poruszała je siła ludzkich mięsni. W 1903 r. razem ze swoim rodakiem założył wytwórnię samolotów Blériot - Voisin.

Cztery lata później odbył pierwszy lot samolotem własnej konstrukcji. Był konstruktorem rodziny samolotów Bleriot Przeszedł do historii, tym że pokonał Kanał La Manche płatowcem własnej konstrukcji. Anglia została zdobyta z powietrza. Pierwszy przelot nad wspomnianym Kanałem miał miejsce 25 lipca 1909 r. Louis zgodnie z wymaganiami stawianymi przez fundatora nagrody wystartował po wschodzie słońca z okolic Calais. Po 37 minutach wylądował po drugiej stronie Kanału w okolicy Dower. Miał za sobą dystans 35 kilometrów.

Co warto wiedzieć o zwycięskiej „XI”. Był to górnopłat napędzany silnikiem. Wadą było to, że bardzo szybko się przegrzewał. Ta wada stawiała przelot pod bardzo dużym znakiem zapytania. Ale do odważnych świat należy. Wystartował. Leciał na wysokości ok. 100 m. Pogoda nie zachęcała. Siąpił deszcz. Ten okazał się sprzymierzeńcem lotnika. Dodatkowo schładzał silnik. Zdobył nagrodę ufundowaną przez redakcję gazety Daily Mail. Jak wielkie było to zwycięstwo człowieka mogą świadczyć słowa wielkiego polarnika.

Amundsen ujął istotę pamiętnego lotu najlepiej „…oto powstaje środek, którym zdobędziemy bieguny…” Na cztery lata przed wybuchem I wojny światowej zbudował pierwszy samolot pasażerski. Maszyna zabierała na pokład 7 pasażerów. Zapoczątkował tym samym rozwój lotnictwa pasażerskiego. W 1914 r. został właścicielem wytwórni SPAD. Produkował w niej samoloty na potrzeby wojska. Produkcja samolotów wojskowych przynosiła wytwórni zyski. Z chwilą zakończenia działań wojennych przestawił się na produkcję cywilną. Zajął się również budową motocykli.

W życiu prywatnym pozostawał skromnym człowiekiem. Służył radą. Spieszył z wyjaśnieniami. Nie odmawiał pomocy. Jednak wiek robił co swoje. Nie oszczędzał się. Chorował. W 1934 r. został zaproszony przez FAI na kongres. Stawił się, mimo choroby. Uczestnicy zamierzają zrzucić z powietrza wieniec pod pomnikiem upamiętniającym dzieło braci Wright. Rzucającym miał być Louis Bleriot. Niestety stan zdrowia na to nie pozwolił. Wyręczyła go w tym małżonka. Do historii przeszedł jako zdobywca Kanału i producent samolotów. Zmarł na początku sierpnia 1936 r. we Francji.

Oprac. Konrad Rydołowski