Zdjęcie dnia

  • Jacek Grześkowiak

    Jacek Grześkowiak

Newsletter

Cotygodniowa porcja informacji lotniczych

JOOMEXT_TERMS

Pogoda

 


Dołącz do nas !

FB TW google-plus-ikona-2012 YT 

 


Peter Besenyei - jeden z najlepszych pilotów akrobacyjnych na świecie. Obecnie mieszka pod Budapesztem z żoną i dwoma córkami w nowo zbudowanym domu. Poza główną pasją którą jest latanie akrobacyjne Peter dla przeciwwagi łowi ryby. Urodził się 8 czerwca 1956 roku, w lotnictwie a właściwie w akrobacji osiągnął chyba wszystko czego mógł sobie zażyczyć. Najpierw był wielokrotnym mistrzem Węgier, uzyskał także sukcesy w mistrzostwach europy i mistrzostwach świata(zdobył medal srebrny na Mistrzostwach Europy, i medal brązowy na Mistrzostwach Świata), startuje także w zawodach serii FAI Word Grand Prix i dwukrotnie wygrał powyższą imprezę. Dla większości Węgrów był pilotem mało znanym, do czasu gdy nie przeleciał pod mostem łańcuchowym w Budapeszcie i to w locie odwróconym. Wtedy zyskał popularność a kolejne sukcesy w akrobacji sprawiły iż obecnie jest na Węgrzech prawdziwym idolem. Możno by to porównać do naszej „Małyszomanii” w najlepszym okresie.

Ogólnoświatową popularność zyskał dzięki współpracy z firma Red Bull. Był jednym z pomysłodawców i organizatorów wyścigów Red Bull Air Race. Celem całego cyklu imprez było przybliżenie ogółowi latania akrobacyjnego w taki sposób by było jak najbardziej atrakcyjne, przy prostych zasadach.

Obecnie pilot bierze udział w około trzydziestu imprezach i zawodach rocznie. W tym około dziesięciu wyścigów Air Race w roku. Sezon 2007 był trzecim sezonem wyścigów i po raz trzeci Peter zakończył serię na medalowej pozycji.


Oprac. Jacek Waszczuk